Real se gandeste la semifinale, Malaga a rezistat in fata Borussiei: Real 3-0 Galatasaray, Malaga 0-0 Dortmund! Ronaldo, gol dupa un lob superb! VIDEO

Real Madrid Galatasaray Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2013, 08:17
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2013, 08:22

►Joi - Noaptea suspinelor! 22:00 Sferturi Europa League, Chelsea - Rubin, LIVE la Sport.ro si Voyo.ro

Real Madrid si-a rezolvat in mare parte problema calificarii in semifinalele Ligii Campionilor, dupa victoria categorica obtinuta in fata Galatei pe Bernabeu.

Daca pe tabela diferenta a fost una categorica, pe teren situatia a fost ceva mai echilibrata. Galatasaray a terminat partida cu o posesie mai buna, 51%, si a trimis pe parcursul jocului 11 suturi spre poarta lui Diego Lopez.

In celalalt meci al serii, Malaga a rezistat in fata Borussiei Dortmund si pastreaza inca sanse reale de calificare in urmatorul act. Nemtii au insa prima sansa.

REAL MADRID 3-0 GALATASARAY - CLICK AICI PENTRU VIDEO

REAL MADRID (4-2-3-1): 41.Diego Lopez - 15.Essien, 4.Ramos (C), 2.Varane, 5.Fabio Coentrao - 6.Khedira, 14.Xabi Alonso - 22.Di Maria, 10.Ozil, 7.Ronaldo - 9.Benzema
Rezerve: 13.Adan, 3.Pepe, 12.Marcelo, 17.Arbeloa, 8.Kaka, 19.Modric, 20.Higuain

GALATASARAY
(4-4-2): 25.Muslera - 27.Eboue, 26.Semih Kaya, 13.Nounkeu, 11.Riera - 4.Hamit Altintop, 10.Felipe Melo, 14.Sneijder, 8.Selcuk Inan (C) - 17.Burak Yilmaz, 12.Drogba

Rezerve: 67.Eray Iscan, 5.Gokhan Zan, 22.Hakan Balta, 55.Sabri Sarioglu, 35.Yekta Kurtulus, 53.Amrabat, 19.Umut Bulut

FAZELE MECIULUI:

FINAL | REAL MADRID 3-0 GALATASARAY | Statistica UEFA: posesie: 49%-51%, suturi spre poarta 12-11, suturi pe poarta 10-4;

'90: Figura lui Drogba spune totul despre sansele pe care le mai are Galata la calificare :)

'78: ... Decizie controversata a centralului - Galatasaray cere penalty la patrunderea lui Burak Yilmaz, centralul ii arata atacantului cartonasul galben pentru simulare; golgheterul Yilmaz va fi suspedat pentru retur;

'74: GOOOOOOL REAL MADRID | Lovitura libera pentru Real, de la 35 de metri lateral stanga; Xabi Alonso centreaza in careu, Higuain se inalta si inscrie cu capul; turcii protesteaza si ii reproseaza centralului ca a dictat gresit lovitura libera.

'65: «» Higuain ii ia locul lui Benzema

'62: Defensiva Realului da din nou semne de slabiciune; Felipe Melo gasteste un culoar de sut, insa nu il poate invinge pe Lopez; portarul madrilenilor isi cearta fundasii.

'47: Wooow... ati vazut 'no look pass-ul' lui Ronaldo? :)

PAUZA | REAL MADRID 2 GALATASARAY 0 | Statistica UEFA: posesie: 46% - 54%; suturi spre poarta: 6-7; suturi pe poarta 4-2;

'42: Portarul Diego Lopez face un meci mare - de data aceasta blocheaza excelent sutul trimis de Eboue din marginea careului;

'40: Cristiano Ronaldo executa o lovitura libera din preajma careului, putin peste poarta, mingea sterge plasa de sus

'28: GOOOOL REAL MADRID | Benzema primeste o centrare de pe partea drepta, profita de un marcaj gresit din partea fundasilor turci si inscrie din 6 metri.

'16: Sut puternic trimis de Altintop din afara careului, pe langa poarta Realului

'11: Replica Galatei vine repede. Drogba primeste mingea la marginea careului, face o pirueta si ramane singur in fatal lui Diego Lopez; sutul ivorianului nu prinde spatiul portii

'9: GOOOOL REAL MADRID | Doar 9 minute a rezistat defensiva Galatei; Cristiano Ronaldo primeste o pasa excelenta de la Mesut Ozil, la limita ofsaidului, si il executa pe Muslera cu un lob din 10 metri.

Niciodata in istoria Champions League, o echipa turceasca nu a reusit sa castige pe pamant spaniol. In cele 12 deplasari, turcii au scos 2 egaluri si au fost invinsi de 10 ori.

Suporterii turci se simt ca acasa pe Bernabeu; oficial, sunt 6000 de suporteri turci in tribune, neoficial, probabil peste 10.000 :)

MALAGA 0-0 BORUSSIA DORTMUND - CLICK AICI PENTRU VIDEO

MALAGA (4-4-2): 13.Willy - 2.Gamez, 5.Demichelis, 3.Weligton (C), 25.Antunes - 7.Joaquin, 8.Toulalan, 16.Iturra, 22.Isco - 10.Julio Baptista, 9.Saviola
Rezerve: 1.Kameni, 4.Lugano, 21.Sergio Sanchez, 6.Camacho, 17.Duda, 27.Portillo, 24.Santa Cruz

DORTMUND (4-2-3-1): 1.Weidenfeller - 26.Piszczek, 4.Subotic, 27.Felipe Santana, 29.Schmelzer - 8.Gundogan, 5.Kehl (C) - 11.Reus, 10.Gotze, 19.Grosskreutz - 9.Lewandowski
Rezerve: 20.Langerak, 21.Kirch, 6.Bender, 7.Leitner, 18.Nuri Sahin, 32.Bittencourt, 23.Schieber

FINAL | MALAGA 0-0 BORUSSIA DORTMUND | Statistica UEFA: posesie 50%-50%, suturi spre poarta 10-13, suturi pe poarta 7-7

'76: «» Intra Santa Cruz, iese Julio Baptista

'69: «» Schieber ii ia locul lui Reus

'68: «» Intra Portilio, iese Saviola

'47: Repriza secunda incepe cu o ocazie uriasa in dreptul Borussiei; Lewandowski primeste in centrul careului de la Gotze, este singur in fata lui Willy, dar loveste gresit balonul

PAUZA | MALAGA 0 DORTMUND 0 | Statistica UEFA: posesie: 55%-45%; suturi spre poarta: 5-8; suturi pe poarta: 4-6;

'32: Reus executa o lovitura libera de la 18 metri, mingea trece pe langa poarta

'28: Inca o ocazie mare pentru nemti - Grosskreutz primeste la prima bara, insa nu reuseste sa il invinga pe Willy din 6 metri

'24: Presiunea la poarta spaniolilor este din ce in ce mai mare. Borussia Dortmund controleaza jocul. Reus suteaza din marginea careului, Willy respinge cu mare dificultate.

'13: Gotze rateaza cea mai mare ocazie din acest meci; atacantul Borussiei scapa singur cu portarul Willy, dar nu reuseste sa il invinga

'6: Saviola are prima ocazie a meciului - sutul sau din unghi nu prinde insa spatiul portii lui Weidenfeller