RECORD la Barcelona! Seara in care a ajuns in finala Ligii este un moment istoric pentru catalani:

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 13 Mai 2015, 09:53
Data actualizarii: Miercuri 13 Mai 2015, 10:16

Barcelona a avut emotii doar pentru cateva minute la Munchen, unde a pierdut cu Bayern, 2-3, dar s-a calificat in ultima faza a Ligii, cu 5-3 la general.

Este deja a 8-a finala in Champions League pe care o atinge FC Barcelona. Un moment special si pentru Xavi - el a jucat meciul 150 in Liga, primul jucator din istorie care reuseste acest numar de partide.

Mijlocasul catalanilor a intrat in minutul 75 al meciului cu Bayern, jucat aseara. Xavi a imbracat prima data tricoul Barcei in Liga atunci cand avea 18 ani, in 1998, la un meci cu Manchester United.

In cele 150 de meciuri jucate in Liga Campionilor, Xavi a marcat 11 goluri, a primit doar noua cartonase galbene (niciunul in ultimele 55 de partide) si a ridicat trofeul de trei ori, in 2006, 2011 si 2009, cand a fost desemnat jucatorul finalei.

Xavi poate fi ajuns de Iker Casillas, care are 149 de meciuri in Liga Campionilor, iar Real Madrid joaca astazi cu Juventus, in mansa secunda a semifinalelor competitiei. In tur, Juventus s-a impus cu 2-1.

Luis Enrique este al treilea antrenor al Barcelonei care prinde o finala de Liga chiar in sezonul de debut. Orizaola ('61) a mai prins finala, dar si Guardiola (2009), doar al doilea ridicand trofeul.