No Messi, no football! O explicatie pentru eliminarea Barcei: Messi a alergat cu doar 1,5 km mai mult decat portarul Pinto!

Barcelona Leo Messi Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 10 Aprilie 2014, 08:04
Data actualizarii: Joi 10 Aprilie 2014, 08:19

Atletico Madrid a eliminat-o pe Barcelona in sferturile de finala Champions League, dupa 1-0 pe Vicente Calderon (REZUMATUL AICI) Este cel mai slab parcurs al Barcei in ultimii 7 ani

Messi n-a fost Messi, aseara, pe Vicente Calderon, iar catalanii au plecat invinsi de la Madrid. Este cel mai slab parcurs al Barcei in ultimele 7 sezoane de Champions League.

Una dintre explicatiile pentru jocul modest al Barcelonei in fata lui Atletico Madrid reiese din statistica meciului: Messi a alergat 6,8 km aseara, cu doar 1,5 km mai mult decat portarul Pinto, scrie As.

Ca o comparatie, mijlocasul lui Atletico, Koke, a alergat aproape dublu decat Messi: 12,2 km.

Partenerul de atac al lui Messi, brazilianul Neymar, s-a zbatut mai mult, dar fara niciun rezultat. Neymar a alergat 9,5 km pe durata celor 90 de minute.

La Barca, cel mai mult a alergat Xavi (11,8 km), urmat de Jordi Alba (11,5 km) si Dani Alves (10,8 km).

Barcelona a fost invinsa de Atletico Madrid pe Vicente Calderon, scor 1-0, si a ratat calificarea in semfinalele Champions League. REZUMATUL AICI