NEBUNIE in grupa Realului! Olandezii tipa ca au fost furati, un francez a reusit 4 goluri! Cum a avut loc cea mai SPECTACULOASA rasturnare de scor din istoria Ligii:

Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 08 Decembrie 2011, 00:35
Data actualizarii: Joi 08 Decembrie 2011, 02:15

Lyon a reusit sa se califice in optimile Ligii Campionilor desi inainte de ultima etapa avea nevoie sa recupereze 7 goluri!

Egalitatea perfecta din meciurile directe facea ca Ajax si Lyon sa fie departajate de golaveraj. Si cum olandezii aveam si 3 puncte in plus, situatia parea sa fie clara.

Totul s-a schimbat in minutul 28 la Zagreb. Atunci Dinamo a ramas in 10 si a fost posibil dezastrul care a urmat. Ajax era deja condusa cu 1-0 insa era in siguranta. Deocamdata! Olandezii au acuzat 2 goluri anulate pentru ofsaid la 0-1, in ambele situatii decizia arbitrilor fiind gresita. Ajax - Real era 0-2 la pauza iar la Zagreb scorul era 1-1. Pentru olandezi, situatia era in continuare calma.

Apoi a inceput macelul. In 3 minute, dubla lui Gomis si reusita lui Gonalons au dus scorul la 4-1. Lisandro Lopez si acelasi Gomis au marcat in minutele 64 si 70 iar in acel moment Lyon era pentru prima data in optimile Ligii! Golul lui Briand de la Zagreb si al lui Callejon din ultimele minute de la Amsterdam au facut cu Lyon sa termine cu +2 iar Ajax cu 0 la golaveraj!

Lyon reuseste cel mai bun scor din istoria Ligii Campionilor in deplasare(dupa Zilina 0-7 Marseille in sezonul trecut de Liga) iar Gomis intra in istorie. Nu mai reusise niciodata nici macar un hattrick in cariera lui iar acum a devenit al 7-lea om din istoria celei mai importante competitii care reuseste 4 goluri intr-un meci. Ceilalti au fost: Van Basten, S. Inzaghi, Prso, Van Nistelrooy, Shevchenko si Messi