Kaka, cel mai bun din istorie, Diego Costa a devenit primul fotbalist cu 7 goluri in 5 meciuri de Liga! Recordurile batute in dubla Atletico - Milan

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Martie 2014, 11:20
Data actualizarii: Miercuri 12 Martie 2014, 11:20

► Sport.ro prezinta: VLAD, Killerul de Vulturi! Tottenham - Benfica, joi 22:00, in direct la Sport.ro si Voyo.ro

Atletico Madrid, revelatia sezonului din Primera, s-a calificat aseara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, formatia lui Diego Simeone si Diego Costa eliminand AC Milan din faza optimilor, scor 5-1 la general.

Invingatori in partida tur, disputata pe San Siro, scor 1-0, madrilenii s-au impus fara drept de apel si in mansa retur, castigand cu 4-1 pe Vicente Calderon, dupa ce au reusit sa deschida scorul inca din minutul 3 al partidei.

Arda Turan, Raul Garcia si din nou Diego Costa, dar si Ricardo Kaka si-au trecut si ei numele pe tabela de marcaj pana la final, iar formatia iberica se pregateste de sferturile de finala, faza in care s-a calificat pentru a sasea oara in istorie.

Kaka, cel mai bun marcator brazilian din istorie
Dubla dintre AC Milan si Atletico a batut si mai multe recorduri, atat pozitive cat si negative.

Un record interesant a fost batut de brazilianul Ricardo Kaka, unul dintre cei mai scumpi fotbalisti din istorie, cumparat de Real pentru circa 75 de milioane de euro, insa trimis inapoi la Milan pentru o suma mult mai mica.

Kaka a reusit sa inscrie cel de-al 30-lea gol al sau in UEFA Champions League, la doar al 41-lea meci jucat in cea mai importanta competitie intercluburi a planetei.

Astfel, mijlocasul si-a consolidat prima pozitie a clasamentului celor mai buni marcator brazilieni, fiind la 3 goluri deasupra lui Rivaldo, la 5 in fata lui Mario Jardel si la 12 peste Ronaldinho si Juninho Pernambucano.

Diego Costa, primul care marcheaza de 7 ori in 5 meciuri
Daca Ricardo Kaka si-a consolidat prima pozitie a clasamentului marcatorilor, Diego Costa, si el brazilian la origini, a devenit autorul celui mai rapid gol marcat de Atletico in Liga Campionilor, dupa doar 158 de secunde, dar si primul fotbalist care reuseste sa marcheze de sapte ori in cinci partide.

Dubla marcata aseara l-a dus pe Costa la cota 7, acesta depasind recordul detinut de Thierry Henry, care marcase de sase ori in primele 5 meciuri disputate intr-un sezon al Ligii.

De asemenea, Costa, detinator al cetateniei spaniole si international al "Furiei Roja" a devenit cel mai bun marcator al lui Atletico in Liga Campionilor, depasindu-l pe Kun Aguero (5 reusite).

Al patrulea sezon fara italieni in sferturi
Odata cu eliminarea Milanului din optimile de finala ale competitiei, fotbalul italian a batut un record negru, fiind cea de-a patra editie in care nu are nicio echipa in fazele superioare, dupa 2000/2001, 2001/2002 si 2008/2009.