FC Porto 1-0 (1-4 la penaltyuri) Schalke: VEZI REZUMAT

Data publicarii: Joi 06 Martie 2008, 00:58
Data actualizarii: Joi 06 Martie 2008, 00:58
PORTO "ZBOARA" DIN UCL - SCHALKE PRINDE SFERTURILE

Schalke 04 s-a calificat in sferturile de finala ale Champions League, dupa ce a invins in deplasare, scor 4-1 (0-0, 0-1, 0-1), dupa executarea loviturilor de departajare pe FC Porto, in mansa secunda a optimilor competitiei.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-0 pentru FC Porto, care a punctat prin Lisandro Lopez '86, la numai patru minute dupa ce a ramas in inferioritate numerica, in urma eliminarii lui Fucile.

La loviturile de departajare, pentru Schalke au marcat Rafinha, Rakitici, Altintop si Jones. FC Porto a punctat prin Lucho Gonzalez, iar suturile lui Bruno Alves si Lisandro Lopez au fost parate de portarul Neuer.

FC Porto: Helton, Bruno Alves, Pedro Emanuel, Paulo Assunção, Ricardo Quaresma, Lucho González, Lisandro López, Bosingwa, Fucile, Raul Meireles, Tarik Sektioui.

Rezerve: Nuno, Marek Čech, Mariano González, João Paulo, Ernesto Farías, Przemysław Kaźmierczak, Adriano.

Schalke: Manuel Neuer, Heiko Westermann, Levan Kobiashvili, Marcelo Bordon, Fabian Ernst, Jermaine Jones, Rafinha, Halil Altıntop, Mladen Krstajić, Carlos Grossmüller, Kevin Kuranyi.

Rezerve: Mathias Schober, Gustavo Varela, Ivan Rakitić, Peter Løvenkrands, Gerald Asamoah, Benedikt Höwedes, Vicente Sánchez.