"Barcelona, batjocura Europei!". Spaniolii sunt revoltați după ce s-a spus în direct la TV în Anglia

Barcelona Peter Crouch Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Decembrie 2021, 11:10
Data actualizarii: Joi 09 Decembrie 2021, 11:15

Barcelona a părăsit Liga Campionilor, după ce a pierdut contra lui Bayern Munchen, scor 0-3, și a încheiat pe locul 3 grupa E.

Obligați să câștige pentru a-și asigura rămânerea în Champions League, Barcelona nu a reușit să îi facă față lui Bayern pe Allianz Arena. Deja calificați, bavarezii au obținut un succes clar grație reușitelor lui Thomas Muller (34'), Leroy Sane (43') și Jamal Musiala (62').

Spaniolii, deranjați de reacția lui Peter Crouch în pauza meciului Bayern - Barcelona 3-0

Jurnaliștii spanioli au evidențiat un moment petrecut la postul britanic BT Sport, în pauza meciului de la Munchen, când Bayern avea deja 2-0 contra Barcelonei.

Fostul internațional englez Peter Crouch (40 de ani), care a jucat pentru cluburi precum Stoke City, Liverpool sau Tottenham, a fost întrebat după primele 45 de minute dacă Barcelona are vreo șansă să revină în repriza secundă și să o învingă pe Bayern. "Hmmm, nu!", a fost reacția lui "RoboCrouch", care a izbucnit ulterior în râs.

"Batjocură totală la televiziunea engleză în legătură cu posibila revenire a Barcelonei. Crouch, analist la BT, a fost întrebat dacă Barcelona poate reveni. Reacția lui a devenit imediat virală", a scris As.

"Barcelona, batjocura Europei. Lipsă de respect din partea lui Crouch", a titrat și Marca.

Deși spaniolii au părut revoltați de reacția lui Crouch, vorbele englezului s-au dovedit a fi adevărate. Barcelona a avut un singur șut pe poartă în repriza secundă și a mai încasat un gol, Bayern obținând un nou succes cu 3-0.

Bayern, coșmarul Barcelonei în ultimul an și jumătate

În ultimele 14 luni, Barcelona și Bayern s-au întâlnit de trei ori în Champions League - o dată în sferturile de finală din sezonul precedent, când s-a consemnat un rezultat istoric, și de două ori în actualele grupe ale competiției.

• 14 august 2020: Barcelona - Bayern 2-8 (sferturile de finală UCL)
  • 14 septembrie 2021: Barcelona - Bayern 0-3 (grupe UCL)
  • 8 decembrie 2021: Bayern - Barcelona 3-0 (grupe UCL)