Otelul Galati Dorinel Munteanu liga 2 Unirea Dej Liga 2
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:22
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:22

Oțelul Galați a învins-o pe Unirea Dej, 1-0, și a revenit în Liga 1 după o pauză de 8 ani.

Oțelul Galați a așteptat până în ultima etapa deznodământul finalului de sezon. Elevii lui Dorinel Munteanu trebuiau să o învingă pe Unirea Dej pentru a promova direct, iar în cazul unui egal, să spere că Dinamo nu va câștiga cu Poli Iași.

Dorinel Munteanu o readuce pe Oțelul Galați în Liga 1

Numai că Oțelul a luat toate cele 3 puncte, grație penalty-ului fructificat de Răzvan Gorovei, în minutul 70. Mai mult, „câinii” au pierdut fără drept de apel cu Poli Iași, Robert Ion și Alexandru Musi, jucătorii formați de FCSB, marcând câte o dublă.

La final, spectatorii din Galați au sărbătorit revenirea în Liga 1 exact ca în 2011, când Oțelul, tot cu Dorinel Munteanu pe banca tehnică, a cucerit singurul titlu din istoria clubului. Fanii au invadat terenul și au sărbătorit alături de jucători prezența în primul eșalon după o pauză de 8 ani.

De cealaltă parte, Dinamo va trebui să treacă din emoțiile barajului pentru a ajunge în primul eșalon. Următorul adversar al grupării din Ștefan cel Mare va fi FC Argeș, care s-a salvat de la retrogradarea directă în ultima etapă, cu victoria în fața Petrolului Ploiești, 3-0.

captură foto: DigiSport 1.