Petrolul a câștigat din nou în Liga 2 și este lider! Ripensia Timișoara, ultima ”victimă” a ploieștenilor

Petrolul Ploiesti liga 2 Ripensia Timisoara Liga 2
Data publicarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 18:03
Data actualizarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 18:05

Petrolul a urcat pe primul loc în Liga 2 după ce a învins-o și pe Ripensia Timișoara, scor 2-0, în cadrul etapei cu numărul șapte.

Ploieștenii au deschis scorul în minutul 11, prin Armando Vajushi. Până la pauză, Mario Bratu a închis tabela la 2-0 și a asigurat victoria cu care ploieștenii au ajuns la 18 puncte câștigate după șapte etape în Liga 2.

Indiferent de rezultatele celorlalte echipe din această rundă, Petrolul va rămâne pe primul loc. Pe poziția secundă este Concordia Chiajna, cu 17 puncte, iar pe locul trei este Hermannstadt, cu 14 puncte dar cu un meci mai puțin.

De partea cealaltă, Ripensia a rămas pe locul nouă, cu nouă puncte.

În următoarea etapă, Petrolul va juca în deplasare, cu Unirea Dej, iar Ripensia va primi vizita celor de la Concordia Chiajna.