OFICIAL I-a blocat poarta lui Robert Lewandowski, iar acum și-a găsit o nouă echipă în România! A fost prezentat oficial

Dorian Railean Chindia Targoviste Republica Moldova Unirea Dej Liga 2
Data publicarii: Sambata 24 Iunie 2023, 12:55
Data actualizarii: Sambata 24 Iunie 2023, 13:11

Portarul care a obținut un succes istoric pentru Republica Moldova, 3-2 cu Polonia, în preliminariile EURO 2024, a fost prezentat la noul său club din România.

Republica Moldova a produs surpriza serii după ce a învins naționala lui Robert Lewandowski (34 ani). Polonezii au trecut în avantaj prin golul lui Milik (29 ani), în minutul 12, chiar din pasa superstarului de la FC Barcelona, care iar apoi i-a returnat „favorul” căpitanului, care a dublat avantajul naționalei sale, în minutul 34.

Totul decurgea către o victorie sigură a oaspeților. Însă, Ion Nicolaescu (24 ani) a fost autorul unuei duble de senzație, în minutele 48 și 79, ca în minutul 85, lovitura de cap a lui Vladislav Baboglo (24 ani) să le aducă moldovenilor prima victorie din Grupa E de calificare la Campionatul European din 2024.

Portarul Republicii Moldova a semnat cu Chindia Târgoviște

Dacă Ion Nicolaescu a ieșit în evidență cu golurile, Dorian Răilean (29 ani) a avut și el un rol crucial în obținerea celor 3 puncte. Portarul moldovean a blocat pe rând șuturile vedetelor poloneze și a contribuit la un rezultat istoric pentru vecinii noștri de peste Prut.

Pentru prestațiile sale, Dorian Răilean a fost recompensat. În tentativa de a reveni în Liga 1, proaspăt retrogradata Chindia Târgoviște l-a achiziționat de la Unirea Dej și s-a mândrit cu noul transfer pe contul oficial de Facebook.

„Avem portar de națională!

Bine ai venit, Dorian Răilean.

Internațional din Rebublica Moldova și îngerul păzitor din poarta Moldovei în victoria răsunătoare cu Polonia (3-2) din preliminariile EURO 2024 de zilele trecute.

A jucat la Dacia Chișinău, FC Petrocub Hincești, FC Sfîntul Gheorghe Suruceni, ACS Fotbal Comuna Recea si ultima data la Unirea Dej (2022-2023, locul 6 în play-off).

Mult succes la Chindia Târgoviște!”, a fost mesajul postat de Chindia Târgoviște pe contul oficial de Facebook.

• În sezonul recent încheiat, Răilean a adunat 22 de meciuri în al doilea eșalon, în care a încasat 25 de goluri și a păstrat poarta intactă în 5 partide.
  • În prezent, portarul din Republica Moldova este cotat de publicația Transfermarkt la 250.000 de euro. Pentru naționala sa a adunat 10 prezențe, printre care și victoria cu Polonia, 3-2.