„Vom face concurs la antrenamente să văd cine bate mai bine!” Anunțul lui Erik Lincar după înfrângerea cu Petrolul Ploiești

Erik Lincar Petrolul Ploiesti Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 05 August 2022, 22:07
Data actualizarii: Vineri 05 August 2022, 22:10

Unviersitatea Cluj și Petrolul Ploiești s-au duelat în meciul de deschidere din etapa cu numărul 4 a Superligii României, 0-1.

Petrolul Ploiești a reușit să obțină prima victorie în acest sezon, chiar cu nou-promovata Universitatea Cluj, care nu a câștigat niciun meci până în prezent. Singurul gol al meciului a fost marcat de Gicu Grozav, în minutul 23, cu o execuție superbă, cu capul.

„Șepcile roșii” puteau egala în prelungirile primei reprize, însă Adrian Bălan a ratat din penalty. Pentru Universitatea Cluj, este al doilea meci consecutiv în care se ratează o lovitură de la 11 metri, după duelul cu FC Argeș, încheiat 3-1 pentru piteșteni. Atunci, Florin Purece a fost cel care nu a reușit să transforme lovitura de pedeapsă.

Erik Lincar face concurs la antrenamente după înfrângerea cu Petrolul

Antrenorul nou-promovatei a vorbit la finalul partidei, evidențind că adversarii s-au apărat după golul marcat, având o apărare greu de desfăcut. Totodată, Erik Lincar a comentat și penalty-ul ratat, spunând că va organiza un concurs la antrenamente, pentru a vedea cine trebuie să execute loviturile de pedeapsă.

„E ciudat, au trecut aceste patru etape, am avut multe ocazii, două penalty-uri și tot n-am reușit să dăm gol. Nu suntem prea bine din punct de vedere moral, dar trebuie să credem în continuare, să muncim.

A fost acel gol superb, dar și întâmplător, din prima repriză, apoi am controlat jocul, am avut ocazii, Petrolul s-a mulțumit doar să se apere, a jucat pe două linii, a fost greu de desfăcut apărarea.

Asta e situația, trebuie să fim bărbați, trebuie să fim puternici. Sper să fim mai pragmatici și să obținem puncte la Arad. O să facem concurs la antrenamente să văd cine bate penalty-uri mai bine. Bălan a bătut bine tot timpul, asta e situația. Băieții au avut atitudine, dar am întâlnit o echipă care s-a apărat în 30 de metri. Când joci cu FCSB sau Craiova e altceva, acum am întâlnit o echipă care doar s-a apărat.

Le-am spus că am încredere în continuare în ei, au trecut patru etape și avem doar două puncte, chiar dacă eu cred că meritam mai mult. Trebuie să câștigăm și să urcăm în clasament. Presiune mare e în play-out, au fost multe echipe care aveau puține puncte și au reușit să se salveze”, a declarat Erik Lincar la finalul partidei.

U Cluj urmează să se dueleze cu UTA Arad în etapa cu numărul 5 din Superliga României, într-un meci programat duminică, 13 august, de la 18:00.