EXCLUSIV „Trebuia să ne băgăm capul într-un dovleac din minutul 20!” Cârțu a găsit minusul Craiovei din meciul cu CS Mioveni

Universitatea Craiova Sorin Cartu Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 10:51
Data actualizarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 11:01

Invitat telefonic la Ora Exactă în Sport, la PRO X, Sorin Cârțu a vorbit despre prestația Craiovei din meciul cu CS Mioveni, 5-2.

Universitatea Craiova s-a impus cu 5-2 contra Mioveniului, în etapa a 14-a a Ligii 1. Elevii lui Reghecampf au început meciul cu motoarele turate la maximum, iar în minutul 21, oltenii aveau deja 2-0, grație golurilor marcate de Andrei Ivan.

Însă, echipa pregătită de Alexandru Pelici a reușit să egaleze până în minutul 39, 2-2, doar că nou-promovată nu a avut forța necesară de a o încurca pe Craiova, iar Andrei Ivan a mai punctat de două ori, Markovic fiind responsabil cu închiderea tabelei de marcaj.

Sorin Cârțu este fericit că oltenii au obținut victoria și că Andrei Ivan a ajuns la maturitatea fotbalistică pe care Universitatea Craiova o tot aștepta. De asemenea, președintele clubului din Bănie a glumit pe seama celor 20 de minute, când CS Mioveni a reușit să marcheze, spunând că jucătorii Craiovei trebuiau să baga capul într-un dovleac, având în vedere că era Halloween.

Mă bucur pentru victorie, pentru Ivan, prestația lui a fost de excepție. Știu ce e în sufletul lui când dai patru goluri, o dată am dat cu Gloria Buzău, o dată cu Steaua. Până să mă egaleze, mai trebuie să mai dea o dată, îl aștept. Driblează portarul, de când mă chinui cu el și îi zic că atunci când scapă singur să îl dribleze pe portar, mai ales când are în spate un perimetru mare.

El trebuie să rezolve orice poziție, că e în dreapta, stânga, central. Se poate încerca orice poziție cu el. A ajuns la maturitatea fotbalistică, trebuie să îl exploatăm cât mai mult.

Markovic când intră în teren are mereu ambiția asta să dea gol. Uite că de cele mai multe ori îi reușește. La momentul ăsta, Craiova este într-un moment bun. Avem și cu cine face schimbari, cei care intră vin cu plus.

Trebuia să ne băgăm capul într-un dovleac din minutul 20. Nici eu nu am înțeles acel moment. La 2-0 credeam că stăm iar ca în partida cu Clinceniul, mă pregăteam să zic că de mult nu am mai stat așa fără stres la pauză, de pe timpul Craiovei Maxima”, a declarat Sorin Cârțu, în direct la Ora Exactă în Sport, la PRO X.