Vivi Răchită, vehement după Dinamo - FCSB: "Au jucat la ciupeală"

Dinamo - FCSB Superliga Vivi Rachita Superliga Vivi Răchită
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 15:22
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 15:21

FCSB a învins-o duminică seară pe Dinamo București, scor 1-0.

După un joc modest, roș-albaștrii au beneficiat în cele din urmă de toate cele cinci puncte și s-au distanțat la cinci lungimi de ocupanta locului secund din clasament, CFR Cluj.

Valeriu "Vivi" Răchită, fost internațional român, a vorbit după Dinamo - FCSB și a subliniat faptul că echipa pregătită de Elias Charalambous s-a comportat asemenea unei echipe mici în partea secundă.

• De asemenea, Răchită a precizat că FCSB suferă și la capitolul omogenitate

"Știi cu cine joacă FCSB în etapa următoare? Cu Oțelul. Poate conduce Oțelul cu 1-0, se retrage echipa lui Dorinel și se termină 1-0. Să vezi ce îi face Gigi. ‘Ia uite, bă. Eu l-am învățat pe ăsta’. Nu au avut un joc de echipă, de atac contra lui Dinamo. La FCSB, construcția nu pleacă de pe linia de fund. Aici este problema.

Cei doi fundași centrali nu își asumă riscuri. În repriza a doua am văzut o ieșire a lui Ngezana la intercepție în tușă și a dat-o direct cu latul afară. Adversarul era la vreo 5-6 metri de el. În loc să intre în posesia mingii, să încerce să construiască. FCSB s-a comportat în repriza a doua ca o echipă mică. Conduc cu 1-0, cu o echipă de pe penultimul loc și au jucat la ciupeală, s-au apărat.

FCSB suferă și la omogenitate. Atât timp cât în fiecare etapă schimbi și fundașii centrali, mijlocașii și pe zona de atac. Eu nu l-am văzut ieri pe Băluță. Deși Gigi a zis că va juca titular, nu este Băluță de la Universitatea Craiova, nu și-a pus amprenta asupra echipei. Este plătit foarte bine, peste 20.000 de euro", a spus Vivi Răchită, potrivit Fanatik.

Dinamo - FCSB 0-1

După o primă repriză tăcută prin prisma evoluției celor două echipe, dar cu activitate în tribune, materiale pirotehnice, artificii, cântece, FCSB a dat lovitura în partea secundă, grație reușitei de excepție a lui Florinel Coman din lovitură liberă, din minutul 52.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne lider în campionat cu 37 de puncte, situându-se la cinci lungimi în fața locului secund ocupat de CFR Cluj. Roș-albaștrii au înregistrat, astfel, până acum, 11 victorii, patru rezultate de egalitate și două înfrângeri.

De cealaltă parte, Dinamo rămâne în subsolul clasamentului cu 10 puncte. Formația dirijată de Ovidiu Burcă a obținut până în clipa actuală doar două rezultate pozitive, patru remize și 11 eșecuri și se află la două puncte de ultimul loc ocupat de FC Botoșani.