Valentin Costache și-a aflat pedeapsa după ce a văzut două cartonașe galbene în 7 minute! Amenda primită

Valentin Costache Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 18:28
Data actualizarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 18:34

Valentin Costache a fost eliminat în Universitatea Craiova - Rapid, 3-1, după ce a văzut două cartonașe galbene în decurs de 7 minute.

Rapid a pierdut meciul cu Universitatea Craiova din deplasare, 1-3, și a ajuns la șase meciuri fără victorie în campionat. Insuccesul i-a nemulțumit teribil pe fanii alb-vișinii. La finalul partidei, aceștia i-au cerut demisia lui Adrian Mutu (44 ani) pentru că Rapidul nu a obținut niciun succes în primele patru meciuri din play-off, iar jocul nu este la nivelul așteptărilor.

Valentin Costache nu va putea evolua cu FCSB

Meciul pentru giuleșteni a devenit mai dificil din minutul 14, când Valentin Costache (24 ani) a văzut al doilea catonaș galben, în decurs de doar 7 minute. Pentru acest gest, Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal l-a suspendat pentru următorul meci, cu FCSB, de pe 23 aprilie, de la 20:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro, la care se adaugă și o amendă de 740 de lei.

Aceeași soartă a avut-o și Ninaj Branislav (28 ani), fundașul central al lui Sepsi OSK, pentru cartonașul roșu încasat în partida cu CFR Cluj, 1-2.

„FC CFR 1907 vs. ACS Sepsi OSK Sf.Gheorghe - Eliminare Ninaj Branislav (oaspeţi) - În baza art. 63.1.g, raportat la art. 63.2.1 din RD, se sancţionează jucătorul cu suspendare pentru un joc şi penalitate sportivă de 740 lei.

Universitatea Craiova vs. FC Rapid 1923 - Eliminare Costache Valentin Ionuţ (oaspeţi) - În baza art. 63.1.g, raportat la art.63.2.1 din RD, se sancţionează jucătorul cu suspendare pentru un joc şi penalitate sportivă de 740 lei”, este comunicatul emis de LPF.