Thriller pe Giulesti! 4 goluri in 37 de minute! Rapid 2-2 Dinamo! Vezi aici fazele meciului!

Dinamo Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 02 Mai 2010, 22:26
Data actualizarii: Duminica 02 Mai 2010, 22:46

Nebunie in Giulesti! Rapid a revenit fantastic de la 0-2 cu Dinamo, insa n-a reusit sa castige ca in meciul cu Steaua. Dinamo a jucat cu un om mai putin aproape o repriza, insa oamenii lui Talnar au rezistat. Bozovic a fost eliminat si el pe final.

Golurile au fost marcate de D. Kone '33 (autogol), Ionita '37 / Andrei Cristea '11, Alexe '24

0-1: Andrei Cristea a primit o pasa de la Adrian Cristea si a dechis scorul cu un lob peste portarul Mircea Bornescu, de la aproximativ 17 metri.

0-2: Marius Alexe a majorat scorul dupa un sut cu latul, in urma unei centrari venite de la Andrei Cristea.

1-2: Herea a executat o lovitura libera la coltul scurt, George Curca a scapat balonul in fata si Ionita a reluat, pe jos, la coltul lung, iar Djakaridja Kone a incercat sa respinga de pe linia portii insa a trimis in plasa.

2-2: Scarlatache a respins o centrare a lui Bozovici, mingea a ajuns la Ionita care a restabilit egalitatea cu un sut la firul ierbii, balonul atingand bara inainte de a intra in plasa. Imediat dupa gol, mai multi suporteri de la tribuna oficiala i-au injurat pe actionarii clubului Dinamo prezenti la partida, moment in care actionarul principal al clubului Rapid, George Copos, a intervenit si i-a rugat pe fani sa nu ii mai jigneasca pe oficialii rivalilor.

In minutul 42, Cristian Pulhac l-a faultat din spate pe Cristian Sapunaru si a primit al doilea cartonas galben in mai putin de trei minute, fiind eliminat de arbitrul Ovidiu Hategan.

In minutul 90+3, Bozovici a simulat un fault in careu si a primit cartonas galben, iar jucatorii celor doua echipe au inceput sa se impinga. Incidentele au durat aproximativ doua minute, iar Bozovici l-a agresat usor pe Margaritescu si a primit al doilea cartonas galben fiind eliminat. In cursul acelorasi evenimente jucatorii Florin Bratu si Cristian Sapunaru s-au lovit reciproc.

La finalul partidei, Mircea Bornescu si antrenorul cu portarii, Ion Manu, s-au indreptat spre brigada de arbitri reprosandu-le vehement maniera de arbitraj. Mai multi oficiali ai clubului Rapid, precum si cativa oameni de ordine au intervenit pentru a calma spiritele.

Imediat dupa fluierul de final al arbitrului Ovidiu Hategan, un suporter giulestean a reusit sa intre pe gazon si i-a cerut tricoul lui Costin Lazar. Dupa ce capitanul formatiei giulestene si-a scos tricoul, suporterul a fost ridicat de stewarzi.

Rapid: 33. Bornescu - 21. Sapunaru, 3. Fernandes, 28. Ad. Iordache, 19. Bozovici - 20. Grigorie (10. Herea '32), 6. Matici, 15. Lazar, 7. Cesinha (2. Helder '53) - 30. Spadacio - 11. Ionita (9. Raduta '68). Antrenor: Ioan Andone.

Dinamo: 36. Curca - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moti, 3. Pulhac - 22. Torje, 5. D. Kone (26. Margaritescu '74), 20. Ad. Cristea, 10. Alexe - 17. A. Cristea (15. Bratu '90+2), 9. M. Niculae (8. D. Grigore '46). Antrenor: Cornel Talnar.

Cartonsae galbene: Ad. Iordache '20, Sapunaru '35, Herea '74, Bozovici '90+3, 90+4, Bornescu '90+5 / Alexe '20, Torje '32, Pulhac '40, '42, Molinero '67, Moti '85.

Cartonas rosu: Bozovici '90+4 / Pulhac '42

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) - Octavian Sovre, Aurel Onita (asistenti) - Claudiu Baboia (rezerva).
Observatori: Mircea Mihail, Patritiu Abrudan.
Supervizor: Ioan Igna.

La partida au asistat aproximativ 13.000 de spectatori, printre care si un grup de aproximativ 400 de fani ai echipei Dinamo. Suporterii din galeria Rapidului au aruncat, la inceputul meciului, mai multe petarde si torte pe gazon.

La tribuna oficiala a fost prezent si fostul conducator al FC National, Gino Iorgulescu, despre care, in ultima perioada, s-a vehixculat ca ar putea prelua, din vara, functia de presdinte al clubului Rapid. De asemenea, la meciul de pe stadionul "Giulesti-Valentin Stanescu", au mai asistat si fostii jucatori rapidisti Marius Sumudica, Dumitru Tartau, Bogdan Andone si Daniel Pancu, impresarul Ioan Becali, selectionerul Razvan Lucescu si fostul actionar al FC Dinamo, Gigi Netoiu.