Steaua putea RETROGRADA Otelul! Povestea pe care Dorinel o va citi in vestiar inainte de Supercupa:

Steaua Gigi Becali Superliga
Data publicarii: Miercuri 13 Iulie 2011, 14:19
Data actualizarii: Miercuri 13 Iulie 2011, 14:25

In campionat, Steaua a dominat clar istoria partidelor cu Galatiul. Din 46 de meciuri disputate, ros-albastrii au castigat 35, pierzand numai 8. In Cupa Romaniei, cele doua echipe au jucat un singur meci. In sezonul 2006-2007, in sferturile de finala, Steaua a castigat cu 5-4 la penalty-uri dupa un joc de senzatie, incheiat 3-3 in 120 de minute.

Meciul care ofera argumentul cel mai important pentru rivalitate dintre cele doua cluburi s-a jucat insa in ultima etapa din 2002-2003. Desi nu mai avea niciun obiectiv de atins, Steaua a scos un egal la Galati, 1-1, iar Otelul a mers la barajul pentru liga a doua.

Galatiul a pierdut in fata lui FC Bihor si a fost salvata de retrogradare doar dupa fuziunea dintre Astra si Petrolul Ploiesti, care a eliberat un loc in prima divizie!