Steaua inca mai spera la TITLU! Nikolic, erou pentru stelisti! Hamutovski, meci fabulos la revenirea in Ghencea! Vezi fazele din Steaua 2-1 Petrolul

Superliga
Data publicarii: Joi 03 Mai 2012, 21:30
Data actualizarii: Joi 03 Mai 2012, 21:35

Steaua 2-1 Petrolul / Tibi Balan si Nikolic au reusit sa intoarca scorul pentru Steaua.

Echipa Stelei: Tatarusanu - Bicfalvi Iliev Chiriches Parvulescu - Chipciu Bourceanu Balan Fl. Costea - Tatu Nikolic

Rezerve: Stanca Gardos Radut M.Costea Tanase Martinovici Rusescu

Echipa Petrolului: Hamutovski - Melinte, Alvaro Silva, Ben Djemia, Florin Maxim - Mustivar, Osiako - Boudjemaa, Negru, Oprita - Hamza

Rezerve: Povilas, Straut, Florentin Dumitru, Bikana, Stojimirovic, Mihai Dina, Denys Sytnik

_________________________________

FINAL! Steaua s-a impus dupa un meci in care Petrolul a condus cu 1-0.

Min 92: Hamutovski  scoate fantastic la o faza a-la-Messi a lui Radut!!!!!!!!

Min 86: GAFA URIASA a lui Tatarusanu, care nu ajunge la o centrare. Mingea se duce insa pe langa poarta.

Min 83: BARA Tanase!!!!!!!!

Min 82: GOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!!!!!!!!!!!!! Parvulescu centreaza in careu iar Rusescu deviaza mingea spre Nikolic care inscrie cu un sut plasat!

...  Rusescu pentru un fault banal

Min 73: OCAZII INCREDIBILE pentru Steaua! Rusescu rateaza de 2 ori in aceeasi faza. Hamutovski are o interventie incredibila!

< > Iese Tatu, intra Rusescu

Min 71: Interventia excelenta a lui Hamutovski la o minge grea a lui Parvulescu!

< > Iese Melinte, intra Straut.

Min 68: Faza buna a Stelei incheiata cu sutul lui Tibi Balan, blocat cu mana de Maxim, in careu! Arbitrul lasa jocul sa continue!

< > Ieste Chipciu, intra Radut.

Min 64: Iliev salveaza o minge importanta!

< > Ieste Negru, intra Stojimirovic.

Min 62: Dina trage din 7 metri direct in bratele lui Tatarusanu!

Min 61: Chipciu cade in careul mic iar stelistii cer penalty!

..  Hamutovski ...  Oprita

Min 55: OCAZIE mare a lui Chipciu dupa un un-doi super cu Nikolic!

Min 50: Ocazie buna a lui Oprita, urmata de o faza buna la porta Petrolului.

Min 49: Faza buna de contraatac a Stelei insa Nikolic face o preluare gresita.

Min 48: Nikolic are o intrare criminala la Mustivar si vede ...

Min 46: A inceput a doua repriza

< > Doua schimbari la pauza. Iese Hamza, intra Dina. Iese Florin Costea, intra Tanase.

PAUZA! Prima repriza a fost dominata de Petrolul pana in minutul 40, cand ploiestenii au cazut fizic! Steaua a egalat la prima ocazie de gol prin Tibi Balan in timp ce Petrolul a dominat jocul pe dreapta, acolo unde Oprita l-a facut "avioane" pe Parvulescu.

... Chiriches

Min 41: Inca o faza periculoasa a Stelei! Apararea Petrolului parca a cazut fizic in acest final de repriza.

Min 40: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!!!! Tibi Balan inscrie cu o executie extrem de dificila!

Min 37: OCAZIE OPRITA! Sutul acestuia se duce putin pe langa poarta!

Min 34: GOOOOOOOOOOOL Petrolul! Hamza inscrie din 7 metri, dupa o lovitura de cap!!

Min 32: Super faza a Stelei, stricata de Florin Costea dupa o pasa ratata cu calcaiul!

Min 30: STEAUA incepe sa traga la poarta! Al treilea sut de la departare, putin pe langa, al lui Chipciu.

Min 28: SUT Tatu de la 25 de metri, iarasi putin pe langa.

Min 27: Ocazie pentru Steaua! Tatu trage putin pe langa de la marginea careului!

Min 22: Inca o ocazie pentru Petrolul, Iliev il opreste in ultima clipa pe Mustivar!

Min 18: Boudjema reia din careu putin pe langa poarta. Stelistii sunt nesiguri in acest inceput de meci.

Min 16: Osiake trage bine de la 20 de metri insa Tatarusanu acopera bine coltul.

Min 12: Toate fazele trec pe la Tatu! Petrolul face un pressing ucigator in jumatatea Stelei si il forteaza si pe Balan sa se apere.

Min 8: ... Maxim pentru un fault din spate la Chipciu

Min 6: Actiune legata a Stelei, insa petrolistii aglomereaza in fata careului si mingea este respinsa.

Min 4: Incidente in tribuna. Fanii Petrolului incep sa arunce cu scaunele din peluza, sunt calmati de fortele de ordine.

Min 1: A inceput meciul. Hamutovski a fost chemat la salut de catre galeria Stelei.

Aproximativ 800 de ploiesteni sunt asteptati in Ghencea, pentru a-si sustine echipa in cel mai incins meci al etapei.

Incidentele din tur, atunci cand un suporter a patruns pe teren si l-a lovit cu pumnul pe Galamaz se pot repeta si in aceasta seara, mai ales ca agresorul jucatorului este in libertate si poate veni fara probleme la meci.

Pana acum 5 luni, nimeni nu auzise in Liga 1 de ei! Acum, toata lumea le-a luat frica.
Dupa doar cateva meciuri in liga 1, au ajuns la nu mai putin de 10 reusite, tot atacul Stelei avand 14 goluri! Tunisianul Younes Hamza si francezul Damien Boudjemaa sunt doi dintre strainii care au impresionat cel mai tare in 2012 in Romania!

Pe langa cele 3 goluri, Boudjemaa a reusit si 5 pase de gol aducand nu mai putin de 8 puncte celor de la Petrolul, vitale in lupta pentru salvarea de la retrogradare. Cele 7 reusite ale lui Hamza au adus insa doar 2 puncte Petrolului. Al 3-lea golgeter al formatiei in 2012 in Liga 1 este Daniel Oprita, fostul jucator al Stelei care a marcat de 3 ori in acest an.

Golgeterul Stelei in 2012 in Liga 1 este tot Raul Rusescu, cel care a marcat de 4 ori si a adus 8 puncte Stelei. Urmatorii marcatori sunt Cristi Tanase si Alex Chipciu cu cate doua goluri, fotbalistul venit de la Brasov avand si o pasa de gol. Chipciu i-a adus Stelei 3 puncte in 2012.