Eduard Muntean
Data publicarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 22:15
Data actualizarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 22:57

Rapid o înfruntă pe Politehnica Iași în etapa a 12-a din Superliga României.

Nou-promovata Politehnica Iași a avut un început entuziasmat în meciul cu Rapid București. Cotată cu șansa a doua în meciul jucat pe stadionul ”Giulești”, Poli Iași a marcat prima. În minutul șase al meciului, Carlos Jatoba l-a învins pe Horațiu Moldovan, iar meciul a început practic de la scorul de la 1-0.

Claudiu Petrila și Alex Ioniță au întors scorul în fața propriilor fani în decurs de doar două minute, iar în minutul 22 al partidei, Rapid avea 2-1.

Marchioni a marcat pentru Iași în minutul 39, iar partida s-a relansat.

Claudiu Petrila a fost din nou la înălțime în prelungirile primei reprize și a obținut un penalty în fața fostului coleg de la CFR, Bordeianu.

Albion Rrahmani și-a luat inima în dinți și a bătut lovitura de la 11 metri. Șutul slab pe centrul porții lui Ailenei a ajuns în brațele portarului moldovean, iar cele două echipe au intrat la pauză la egalitate, scor 2-2.