Rapidistii au incercat sa intre pe teren cu Astra! Vezi ce sanctiuni a dat Jandarmeria

Astra Ploiesti Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 30 August 2009, 13:49
Data actualizarii: Duminica 30 August 2009, 13:49

La finalul partidei Astra - Rapid, scor 3-1, jandarmii l-au identificat pe Alexandru I., de 23 ani domiciliat in Bucuresti, caruia i-au intocmit actele premergatoare fiind susceptibil de savarsirea infractiunii de detinere si folosire in incinta arenei sportive de obiecte artizanale.

In comunicatul remis de Jandarmeria Ploiesti se mai specifica faptul ca au fost aplicate si trei sanctiuni contraventionale in valoare de 400 lei.

De asemenea, pe baza imaginilor filmate, puse la dispozitie de clubul organizator, se intreprind masuri de identificare a persoanelor implicate in incident si luarea masurilor legale impotriva acestora.

Meciul Astra Ploiesti - Rapid Bucuresti, contand pentru etapa a V-a a Ligii I, a fost intrerupt in minutul 42, timp de patru minute, din cauza suporterilor rapidisti care au incercat sa intre pe gazonul stadionului din Ploiesti.

In fata sectorului ocupat de fanii rapidisti s-au instalat fortele de ordine, care au folosit gazele lacrimogene pentru a-i linisti pe suporteri.

Arbitrul Marian Bordean a decis sa intrerupa meciul, la scorul de 2-1 pentru Astra Ploiesti, in asteptarea calmarii spiritelor.

Partida s-a reluat dupa patru minute.

Formatia Astra Ploiesti a obtinut, sambata, prima victorie din acest sezon al Ligii I, dupa ce a invins, cu scorul de 3-1 (2-1), echipa Rapid Bucuresti, intr-o partida contand pentru etapa a V-a.