Rapid - Academica Clinceni 1-0. Mutu debutează cu o victorie pe banca giuleștenilor

Superliga
Data publicarii: Sambata 05 Martie 2022, 22:24
Data actualizarii: Sambata 05 Martie 2022, 22:24

Rapid a câștigat meciul cu Academica Clinceni, scor 1-0, ultimul din cadrul sezonului regulat. Giuleștenii obțin, la debutul lui Adrian Mutu, prima victorie după zece meciuri.

Rapid a încheiat sezonul regulat cu 40 de puncte, echivalentul a 20 în play-out.

Rapid - Academica Clinceni 1-0

• Adrian Mutu

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 72: GOOOL Rapid! Rareș Ilie primește o pasă excelentă în interiorului careului, de la Kuit, scapă singur cu Ureche și punctează cu un șut sub bară.

Minutul 63: O nouă ocazie pentru Rapid! Rareș Ilie putea deschide scorul, dar Ureche a ieșit și l-a blocat excelent.

Minutul 47: Ocazie mare pentru Rapid! O minge centrată din corner lovește bara porții Clinceniului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 45+2: Rareș Ilie are o poziție bună de șut, dar trimite modest, pe jos, și mingea este respinsă de Ureche.

Minutul 30: Ocazie pentru Rapid! Ioniță intră în careu și, din poziție ideală, trimite peste poarta apărată de Ureche.

Minutul 12: Ocazie pentru Rapid! Rareș Ilie lovește stâlpul porții lui Ureche, după o acțiune personală.

Minutul 1: Fluier de start!

• Rapid: Moldovan - Belu, Grigore, Săpunaru, Morais - Ilie, Moise, Kait - Sefer, Vojtus, Ioniță
  • Rezerve: Drăghia, Dandea, Goge, Perez, Carnat, Pănoiu, Bălan, Marzouk, Stahl
  • Academica Clinceni: Urche - Gogov, Tsvetkov, Ion - Mboko-Sambeya, Rufati, Alghoul, Vrdoljak, Holzmann - Dumitrache, William
  • Rezerve: Duma, Melniciuc, Stefan, Sterian, Longher, Iana, Obedeanu, Cmovs, Bolboasa

Va fi a doua întâlnire directă dintre cele două echipe în prima ligă, după meciul tur, terminat cu scorul de 3-2, marcatori Denis Ventura, Juan Cascini, respectiv Adrian Bălan - dublă (ambele din penalty) şi Alexandru Dandea.

De altfel, meciul se va repeta și în playout-ul primei divizii, acolo unde vor evolua ambele echipe. Meciul din această seară va fi unul special deoarece va consemna debutul în funcția de antrenor al Rapidului pentru Adrian Mutu.

"Rapid este un club important al României, mă bucur să fiu aici, dar în același timp sunt concentrat să facem treabă bună și să reușim să avem rezultate și mai bune de-acum încolo. Rapid are un spirit unic, construit de-a lungul atâtor ani, cu niște suporteri ce transmit acea pasiune, pe care am văzut-o întotdeauna în tribune.

Au fost alături de noi atunci când am jucat cu echipa națională în Giulești. Este o mare responsabilitate, rezultatele din trecut și istoria ne obligă să dăm sută la sută pentru acest club", a spus Mutu după instalarea în funcția de antrenor al giuleștenilor.

”Briliantul” l-a înlocuit pe Miță Iosif, care a obținut o singură victorie în returul Ligii 1.