60 de minute care pot schimba istoria titlului in Liga I: De la un antrenor aproape DEMIS, Costa a stabilit un record unic pentru CFR

CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 27 August 2011, 12:11
Data actualizarii: Sambata 27 August 2011, 12:12

Aseara, o poveste unica s-a scris in Liga I! Un antrenor si-a salvat pielea in 60 de minute si, mai mult de atat, a intrat in istoria clubului.

CFR Cluj - Sportul Studentesc e un meci care ar putea rasturna toate calculele la titlu. Clujenii pareau iesiti total din forma si in acest inceput de campionat, dupa ce de doua etape nu au reusit sa bata pe nimeni. Inceputul de meci cu Sportul a fost dezastruos.

CFR - Sportul, min 27: Tarnacop a reusit sa marcheze la Cluj golul care i-a innebunit de nervi pe fanii CFR-ului. La fel ca in urma cu un sezon, suporterii au inceput sa-i huiduie pe jucatori, iar scaunul lui Costa se clatina serios.

Cateva minute mai tarziu... Iuliu Muresan aparea in prim plan la TV alaturi de Ioan Andone, primul antrenor campion cu CFR Cluj. Ipoteza ca Jorge Costa sa-si ia adio de la Romania prematur incepea sa se impuna tot mai mult.

Min 38, 39... Cel mai bun transfer al CFR-ului a reusit din nou sa marcheze. Sougou a egalat in min 38, pentru ca un minut mai tarziu Tarnacop de la Sportul sa fie eliminat, clujenii sa prinda aripi, iar scaunul lui Costa sa para din nou ca are 4 picioare :)

Min 45... Costa a decis la pauza sa-i introduca pe Panin, veteranul echipei, si pe De Zerbi, revenit dupa o accidentare lunga si chinuitoare.

Min 50, 52... CFR conducea deja cu 3-1! Muresan si Renan au continuat asaltul spre poarta Sportului si nu i-au iertat pe "studenti". Costa era sigur in acel moment ca nu va fi demis etapa asta.

Min 66... Intra si Kapetanos, fostul golgeter al Stelei! CFR continua sa atace.

Min 69... De Zerbi marcheaza la 24 de minute de la intrarea in teren. E 4-1 pentru CFR si lumea canta in tribune.

Min 87 si 92... Bastos si Kapetanos inscriu golurile de 5-1 si 6-1, Costa e salvat si, mai mult, intra in istoria CFR-ului. E pentru prima data cand CFR marcheaza 6 goluri intr-un meci oficial de campionat de cand a promovat.