Petrolul Ploiești - FC Hermannstadt 0-0. Remiză albă marcată de accidentarea gravă a lui Dragoș Iancu

Petrolul Ploiesti FC Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 20:14
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 20:13

Petrolul Ploiești și FC Hermannstadt au remizat, scor 0-0, în runda a zecea din Liga 1.

Petrolul Ploiești - FC Hermannstadt 0-0

Meciul a fost marcat de accidentarea gravă a lui Dragoș Iancu, din minutul 6, în urma căreia Valentin Țicu a fost eliminat. În superioritate numerică, Hermannstadt nu a reușit să îl învingă pe Zima, deși sibienii au dominat partida de la Ploiești.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt și Petrolul sunt la egalitate, pe locurile 5 și 6, ambele cu 10 puncte în primele 10 etape.

Minutul 90+4: Final! Petrolul - Hermannstadt 0-0.

Minutul 81: Ocazie Hermannstadt! Gabi Iancu trimite peste poartă un șut expediat din careu.

Minutul 64: Ocazie Petrolul! Seniko Doua șutează puternic din marginea careului, puțin pe lângă poarta sibienilor.

Minutul 48: Gol anulat Hermanntadt. La prima fază a reprizei secunde, Baba Alhassan, abia intrat pe teren, marchează pentru 1-0, dar reușita este anulată după consultarea VAR pentru un henț comis de Daniel Paraschiv.

Minutul 46: Start în repriza secundă.

Minutul 45+5: Pauză! Petrolul - Hermannstadt 0-0

Minutul 45+5: Ocazie Petrolul! Jair trece de doi adversari, pătrunde în careu și pasează în fața porții la Roman, care trimite peste.

Minutul 44: Ocazie Hermannstadt! Zima respinge șutul puternic al lui Balaure, iar ulterior Papp trimite în corner.

Minutul 42: Ocazie Hermannstadt! Balaure centrează perfect în careu pentru Murgia, liber în careu, care reia cu capul pe lângă poartă.

Minutul 40: Ocazie Petrolul! Musi șutează în diagonală din marginea careului, iar Căbuz deviază mingea în corner.

Minutul 33: Ocazie Hermannstadt! Cristi Neguț șutează din prima de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Zima.

Minutul 10: Dragoș Iancu este urcat în ambulanță și transportat la spital. În locul său intră Alexandru Jipa.

Minutul 6: Roșu Petrolul! Valentin Țicu este eliminat direct după un fault care îi produce o accidentare extrem de gravă lui Dragoș Iancu.

• Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul Ploiești era neînvinsă de cinci etape înainte de duelul cu CFR Cluj de acum o săptămână, scor 0-1, în care a fost clar privată de un penalty neacordat de Istvan Kovacs, după cum a confirmat chiar Kyros Vassaras, președintele CCA. Ploieștenii au trei meciuri consecutive fără înfrângere pe teren propriu.

De cealaltă parte, Hermannstadt vine după remiza cu FCSB, scor 2-2, din restanța etapei a cincea a Superligii României și este neînvinsă de cinci etape. Ultima dată, sibienii au pierdut în deplasarea cu Universitatea Craiova, scor 0-1. Cu toate astea, echipa lui Marius Măldărășanu are patru remize și o victorie în ultimele meciuri din campionat.

În sezonul precedent, Hermannstadt s-a impus în meciul tur al sezonului regulat, în timp ce Petrolul a câștigat returul. Sibienii au ieșit însă victorioși în duelul din play-out, scor 1-0.