Vezi imagini! Pepe Moreno si Kapetanos salveaza miraculos Steaua! Unirea 2-2 Steaua!

Liga I Steaua Unirea Urziceni Superliga
Data publicarii: Duminica 07 Martie 2010, 22:20
Data actualizarii: Duminica 07 Martie 2010, 22:52

Unirea Urziceni a scapat printre degete victoria cu Steaua, dupa ce elevii lui Levy au condus de fiecare data pe tabela. Kapetanos a adus egalarea in prelungiri, dupa o faza in care mingea l-a lovit pe Pepe Moreno in spate.

Golurile au fost marcate de Sorin Frunza '3, Onofras '72, pentru gazde, respectiv Ovidiu Petre '8, Kapetanos '90+2 pentru oaspeti.

1-0: Tudose a preluat gresit un balon, care a ajuns la Sorin Frunza si jucatorul Unirii Urziceni a sutat, de la aproximativ 20 de metri, la coltul lung, Tatarusanu fiind surprins iesit dintre buturi.

1-1. Kapetanos a prelungit o minge pe spate pana la Ovidiu Petre si, nemarcat, mijlocasul Stelei a restabilit egalitatea cu un sut in vinclu de la marginea careului de 6 metri.

In minutul 68, Szekely a comis un fault din spate la jumatatea terenului, moment in care mai multi jucatori de la Unirea Urziceni i-au solicitat arbitrului Cristian Balaj sa-i acorde al doilea avertisment fotbalistului Stelei, insa "centralul" nu a acordat nimic. Szekely a fost schimbat de antrenorul Mihai Stoichita imediat.

2-1: Jelev l-a scapat din marcaj pe Onofras, acesta din urma a reluat cu capul insa balonul a lovit bara si a revenit tot la atacantul gruparii ialomitene care a inscris din 3-4 metri

In minutul 82, Unirea Urziceni a inscris din nou, in urma unei lovituri libere de la marginea careului, executate de Paduretu, insa reusita acestuia a fost anulata pentru ca balonul fusese deviat de Onofras, aflat in pozitie de ofsaid.

2-2: Pepe Moreno a fost lovit in spate de o centrare perpendicular pe poarta, mingea a ricosat la Kapetanos, iar atacantul grec a inscris cu un sut de la aproximativ 10 metri.

Unirea Urziceni: 74. Tudor - 24. Maftei (23. Bordeanu '46), 4. Mehmedovici, 22. B. Fernandes, 19. Brandan - 8. Paraschiv - 17. Semedo (18. Ricardo Gomes '83), 10. Paduretu, 30. Frunza - 25. Onofras (7. Galamaz '89), 7. Bilasco. Antrenor: Ronny Levy.

Steaua: 12. Tataruasanu - 4. Golanski, 5. Jelev, 15. Tudose (22. Pepe Moreno '83), 77. Artiom Karamyan - 8. Ov. Petre - 7. Szekely (11. Arman Karamyan '70) 14. Toja, 16. B.Nicolita - 28. Stancu, 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita.

Cartonase galbene: Szekely '62, Tudose '81, B. Stancu '88, Pepe '90+1.
Arbitri: Cristian Balaj - Zoltan Szekely, Ioan Onicas - Robert Dumitru.
Observatori: Mircea Dancu, Nicolae Grigorescu.
Superviozar: Ioan Igna.

La partida au asistat aproximativ 6500 de spectatori, printre care si un grup de aproximativ 900 de fani ai echipei Steaua, care a fost impartit in doua grupuri la cele doua peluze ale stadionului.

Galeria de la peluza nord a incurajat echipa pe toata durata partidei, in timp ce suporterii de la peluza sud l-au contestat in continuare pe finantatorul FC Steaua, Gigi Becali.

Sursa foto: Mediafax