Pandurii 1-0 Vaslui (Alexandru Piturca, 76)

Superliga
Data publicarii: Vineri 24 Octombrie 2008, 16:34
Data actualizarii: Vineri 24 Octombrie 2008, 19:23

Piturca a lovit-o decisiv pe Vaslui in campionat. Fiul selectionerului a marcat unicul gol intr-un meci vital cu trupa lui Porumboiu.

Pandurii, echipa aflata pe 12 in clasament inainte de meciul cu Vaslui, avea nevoie disperata de o victorie, pentru a nu cadea in zona periculoasa a Ligii I.

Nici Vaslui nu sta prea bine in campionat. Dupa un inceput bun de sezon, inainte de aceasta etapa se afla pe 11 in clasament.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Piturca in minutul 76, dupa o faza comica in careu in care luftase incredibil. Vaslui a terminat meciul in 10 oameni, dupa ce N'Doye a fost eliminat din cauza unei interventii dure la un adversar.

85: N'Doye este eliminat pentru un fault dur!
76: Piturca deschide scorul pentru gazde dupa un luft si o reluare din alunecare
74'Schimbare Tilinca este schimbat cu Raskovic
73'Cartonas galben Alin Rus este avertizat dupa o intrare nesportiva asupra lui Temwanjera
72'N'Doye trimite in careu din corner, dar centrarea este prea puternrnica si mingea se scurge in afara terenului
71'Ocazie mare de gol pentru Pandurii. Tilinca este lansat pe contraatac, atacantul ajunge in careu si dar se complica si este deposedat inainte de a suta
69'N'Doye executa o lovitura libera, mingea ajunge la Temwanjera, aflat la 7 metri de poarta lui Mingote, jucatorul Vasluiul incearca o foarfeca, dar mingea se duce in afara terenului
68'Ratare monumentala a vasluienilor. Neagu trimite in bara din 12 metri, dupa ce mingea il depasise pe Mingote
67'Schimbare Schimbare la Vaslui. Iese Jovanovic, intra Gheorghiu
66'Ghindeanu trage de la 25 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta
64'Ghindeanu este gasit in mijlocul careului mare, jucatorul Pandurilor suteaza, dar mingea se duce intr-un adversar
63'Cartonas galben Burdujan primeste cartonasul galben dupa un fault la Mingote
62'Iordache incearca un lob de la 18 metri. Mingea este trimisa slab si Kuciak retine cu siguranta
61'Ghencev centreaza de pe partea dreapta, dar mimgea este respinsa in corner
57'Cartonas galben Buhus incaseaza primul galben al partidei, dupa un fault asupra lui Iordache
56'Popete avanseaza pe partea dreapta, centreaza pe jos pentru Tilinca, aflat in pozitie buna, la 6 metri, dar este off-side
54'Balbaiala la 16 metri de poarta lui Kuciak, faza se anunta periculoasa, dar defensiva vasluienilor reusesc sa respinga in cele din urma
53'Hugo Luz centreaza in careu de pe partea dreapta, dar Vancea respinge
50'Cartu este trimis in tribuna de centralul Marius Avam pentru proteste
49'Tilinca incearca o patrundere in viteza, dar Panait intervine prin alunecare si il deposedeaza
46'Marius Avram fluiera inceputul celei de-a doua reprize.

45' Final prima repriza
45'Partida se prelungeste cu un singur minut
44'Jocul este fragmentat, se comit multe faulturi la mijlocul terenului
43'Alin Rus este gasit in careul mare de o pasa, acesta incearca sa trimita pe langa Buhus, dar portarul retine
40'Piturca patrunde prin zona centrala a apararii vasluienii, dribleaza 2 adversari si cade in careu, dar arbitrul fluiera fault in atac, sper nemultumirea fanilor gorjeni, care cer penalty
39'Iordache este lansat cu o pasa lunga, pe partea stanga, dar mingea este trimisa prea tare si iese in afara terenului
34'Temwanjera centreaza de pe partea dreapta, dar nu se afla niciun jucator vasluian in acea zona si Mingote retine fara probleme
34'Tilinca deviaza pentru Piturca, dar apararea vasluiebilor recupereaza balonul
30'Iordache bate o lovitura libera din apropierea coltului terenului, trimte in care, dar Buhus este la post si respinge. Mingea ajunge la Stanga, care recentreaza, dar Piturca trimite cu capul peste poarta, din 8 metri
26Piturca castiga un duel cu un adversar, la 18 metri, dar Marius Avram fluiera fault in atac
24'Buhus revine pe teren si continua meciul
24'Schimbare Prima schimbare la Vaslui. Andronic este scos devreme din teren, din cauza gafelor repetate. In locul sau intra Temwanjera
23'Buhus ramane intins pe gazon dupa un duel cu un adversar si este scos in afara terenului
21'Piturca trage de la 20 de metri, din intoarcere, mingea se duce peste poarta insa
21'N'Doye executa o lovitura libera de la 25 de metri, trimite o pasa la intalnire pentru Neagu, dar Mingote iese si retine
20'Ratare uriasa a lui Tilinca! O faza trasa la indigo, Piturca deviaza cu capul, Tilinca ajunge singur cu portarul, il lobeaza pe Kuciak, dar balonul se duce pe langa poarta
18'Piturca deviaza pentru Tilinca, acesta din urma ajunge in pozite singur cu portarul, dar tusierul ridica fanionul pentru a semnaliza off-side
16'Ghindeanu urca pe partea dreapta, intoarce un adevrsar si centreaza periculos la 6 metri, dar elevii lui Hizo sunt atenti si reusesc sa respinga balonul
15'N'Doye trage in forta de la 30 de metri cu piciorul stang, la firul ierbii, dar mingea se duce pe langa poarta aparata de Mingote
13'Gafa a lui Andronic in careul mare, dar si Piturca este si el surprins si nu reuseste sa fructifice faza
11'Hugo Luz trimite un lung de linie pentru Neagu, dar jucatorul Vasluian este deposedat
10'Iordache centreaza din lovitura libera de la 20 de metri, lateral stanga, mingea cade in careu si creaza panica in defensiva moldovenilor, dar arbitrul fluiera fault in atac in cele din urma
9'Minge lunga pentru Tilinca, Kuciak iese din careul mare si respinge din fata atacantului
8'Ljobinkovic incearca un sut de la 25 de metri, dar mingea se opreste in defensiva Pandurilor
7'Balbaiala dintre Kuciak si Anndronic in careul de 6 metri era sa duca la deschiderea scorului, dar portarul Vasluiului revine si retine
6'Piturca patrunde pe partea stanga, dribleaza doi adversari si intra in careu, dar este deposedat chiar in momentul sutului
3'Centrare pentru Piturca, din lovitura libera, dar atacantul Pandurilor se afla in off-side 1'Piturca este lansat pe contraatac, dar Hugo Luz ajunge primul la minge si respinge in out
1'Inceput de joc Marius Avram a dat startul partidei

Pandurii: 80. Mingote - 14. Popete, 3. A. Rus, 4. Chibulcutean, 2. Mandrean - 15. Ghindeanu, 17. Vancea (8. Nalati '86), 21. Fl. Stanga, 30. I. Iordache (7. V. Simion 90+2) - 9. Tilinca (23. Raskovici '74), 28. Al. Piturca. Antrenor: Sorin Cartu.

SC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhus, 3. Andronic (19. Temwanjera '23), 16. Panait, 27. Hugo Luz - 20. Ljubinkovici, 21. N'Doye, 4. Genchev, 30. P. Jovanovici (11. Ad. Gheorghiu '66)- 25. R. Neagu (7. N. Jovanovici '80), 9. Burdujan. Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Rus '73, Al. Piturca 90+2 / Buhus '56, Burdujan '63

Partida a fost condusa la centru de Marius Avram, ajutat de Ionel Popa si Sorin Caia, in timp ce Istvan Kovacs a fost rezerva.