Omul cu bricheta, Deaconu va arbitra meciul dintre Universitati: U Cluj - U Craiova!

Data publicarii: Marti 08 Aprilie 2008, 11:49
Data actualizarii: Marti 08 Aprilie 2008, 11:49
VEZI DELEGARILE

Arbitrul Alexandru Deaconu a fost delegat la centru la meciul Universitatea Cluj - Universitatea Craiova, care va avea loc miercuri, de la ora 16.00, in etapa a XXVIII-a a Ligii I, fiind prima partida pe care acesta o conduce in primul esalon dupa intalnirea Rapid - Steaua.
Centralul Alexandru Deaconu a suspendat meciul Rapid - Steaua, in minutul 74, la scorul de 1-0, dupa ce a fost lovit cu un obiect aruncat din tribuna. Decizia sa a starnit nemultumirea giulestenilor si a mai multor oameni de fotbal, care l-au acuzat pe arbitru ca a facut "jocurile" Stelei, echipa unde evoluat ca junior. Oficialii rapidisti cereau Comisiei de Disciplina a FRF reluarea jocului din minutul 74, de la scorul de 1-0 pentru formatia giulesteana, in timp ce stelistii au solicitat sa castige meciul cu scorul de 3-0, la masa verde, lucru care s-a si intamplat, in urma deciziei Comisiei de Disciplina. Derbiul Rapid - Steaua s-a disputat la 20 martie, in etapa a XXIV-a a Ligii I.
Ulterior, Deaconu a condus sambata trecuta un meci in Liga a II-a, Dunarea Giurgiu - FC Botosani.
Alexandru Deaconu va fi ajutat la meciul de la Cluj de asistentii Nicolae Meghesan si Claudiu Tripa, in timp ce rezerva va fi Ciprian Dansa. Observatori au fost delegati Cornel Cacoveanu pentru joc si Ioan Igna pentru arbitri.
Arbitrii si observatorii celorlalte partide de miercuri, din etapa a XXVIII-a a Ligii I:
Rapid Bucuresti - Poli Iasi, ora 20.30
Arbitri: Sebastian Coltescu - Daniel Demetrescu, Adrian Midisan - Cristina Dorcioman
Observatori: Florin Halagian, Cornel Sorescu.