Le-au pus gaz pe foc! Craiova 1-2 Gaz Metan! Trica '92 / Litu '8, Lazar '69

Sambata 27 Februarie 2010, 13:36

Craiova nu a reusit sa-si revina dupa penalty-ul ratat de Florin Costea, chiar daca Trica a reusit un gol in minutele de prelungiri.

Toata Romania vede Romania in direct la PRO TV! Sambata, 23 martie, 19:00, Suedia - Romania! Marti, 26 martie, 21:45, Romania - Feroe!

Pe Instagram Sport.ro ai cele mai tari imagini din sport!

Instaleaza aplicatia SPORT.RO pentru Android si iOS. Ai stirile momentului si livescore din toate campionatele!

Golurile oaspetilor au fost marcate de Litu '8 si Lazar '68, reusita gazdelor fiind semnata de Trica '90+2.

In minutul 8, atacantul oaspetilor Litu a speculat o eroare in apararea gazdelor si a marcat cu un sut de la marginea careului mic.

In minutul 10, Universitatea Craiova a obtinut un penalti in urma unui fault comis de portarul oaspetilor Buchta, in propriul careu, asupra lui Gangioveanu. Florin Costea a executat, dar portarul Buchta a retinut balonul.

In minutul 69, o centrare de pe partea dreapta in careul echipei gazde a ajuns la fundasul Lazar, care a inscris de la sase metri.

In minutul 90+2, Universitatea Craiova a redus din diferenta dupa un gol marcat de Trica, printr-un sut bine plasat din interiorul careului oaspetilor.

A inceput repriza a doua!
Min 42: Bara pentru Craiova! Mihai Costea suteaza de la 20 de m in bara transversala
Min 28: Parvulescu patrunde si suteaza din preajma careului pe jos, dar fara emotii pentru Lung
Min 21: Lovitura libera pentru Craiova de pe partea dreapta, insa mingea ajunge direct in bratele lui Buchat
Min 12: Florin Costea rateaza penalty-ul, iar Buchat isi repara greseala!
Min 10: Penalty pentru Craiova dupa ce Buchat il faulteaza pe Gangioveanu in careu. Portarul lui Gaz Metan este avertizat.
Min 8: GOL MEDIAS! Litu profita de o greseala a apararii Craiovei si deschide scorul
Min 4: Mihai Costea ii centreaza lui Florin Costea, iar unul dintre fundasii lui Gaz Metan este aproape de un autogol
Min 2: Prima ocazie pentru Florin Costea, care a fost aproape de a deschide scorul
Min 1: A inceput partida! Stadionul de la Severin este plin, multi oameni nu au apucat inca sa intre

Echipele de start:

Craiova: Lung - Badoi, L. Gaman, Iliev, Balace - Firtulescu, Prepelita, Barboianu, Gangioveanu - Mihai Costea, Florin Costea.
Rezerve: Mecea, Paunovic, Busu, Piturca, Barbu, Trica, Dina

Gaz Metan:  Buchta - Kratochivil, Florin Lazar, Akaki - Buzean, Dudita, Zaharia, Kubala, Parvulescu - Silvasan, Litu

Palmares general: 5 3 0 2 10-6
Primul meci: 2-1, la Craiova, in 21 octombrie 2000
Scor maxim: 5-2, la Medias, in 26 octombrie 2008
Ultimul meci jucat pe terenul oltenilor: 2-0, in 6 mai 2009.

Sursa FOTO: ProSport

BUCUREŞTI. COLAPS IMINENT I. Bucureştenii, la un pas de-a nu mai avea apă caldă şi căldură în următorii ani