VIDEO Mihai Stoica a pus la colț un club din Superligă: „S-au prezentat lamentabil. Meritau să piardă”

Data publicarii: Luni 24 Iulie 2023, 23:19
Data actualizarii: Luni 24 Iulie 2023, 23:21

Mihai Stoica e managerul general al celor de la FCSB.

Oficialul roș-albaștrilor a vorbit la finalul etapei a doua din noul sezon al Superligii României. Mihai Stoica a evidențiat echipe care l-a dezamăgit cel mai mult până în clipa de față.

Managerul general al vicecampioanei a precizat că 'U' Cluj s-a prezentat catastrofal în fața lui Rapid București. „Șepcile roșii” au remizat cu Petrolul Ploiești în prima etapă (1-1) și au pierdut grav cu giuleștenii (0-3).

„Deși mi s-a părut că începuse bine meciul cu Petrolul în prima etapă, 'U' Cluj a fost o deziluzie mare. Trebuia să piardă și meciul ăla. Nu că eram neapărat mare fan 'U' Cluj că juca cu Rapid, dar am lucrat cu oameni de acolo. Ieri s-au prezentat lamentabil.

Cred că au transferat jucători prea în vârstă”, a spus Mihai Stoica la OrangeSport.

La Mediaș, Rapid a reușit să plece cu toate cele trei puncte grație reușitelor lui Marko Dugandizc (45') și Jayson Papeau (72'). Bogdan Vătăjelu a înscris un autogol în minutul 62.

Declarațiile lui Toni Petrea după înfrângerea cu Rapid

„Am primit gol după o fază fixă. Am cedat total jocul în repriza a doua. Temători, am avut foarte multe greșeli de pasare inexplicabile. Nu am vrut să le dăm posibilitatea să vină peste noi. A venit autogolul, iar, după aceea, nu am putut face prea multe lucruri.

O repriză a două dezamăgitoare. M-a dezamăgit atitudinea din repriza a doua. Nu am arătat ca o echipă, iar adversarul a profitat. Nu știu dacă e nevoie de timp.E important ca fiecare jucător să înțeleagă că nu singur poate câștiga un meci.

Trebuie să lucrăm foarte mult aici. Avem trei jucători sub vârstă. Nu suntem blocați, dar le-am spus că cel care se pregătește și merită să joace va juca. Problema e la cum ne-am exprimat noi în repriza a doua. Fără doar și poate, pretențiile sunt mai mari, e normal.

Atât timp cât au venit jucători cu experiență, trebuie să se vadă în joc. Nu putem juca doar cu numele. Experiența jucătorilor trebuie să fie pusă în slujba echipei. Acest lucru nu s-a văzut azi. O victorie meritată pentru U Cluj", a declarat Toni Petrea, după meci.