Mattias Kait Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 28 August 2023, 18:11
Data actualizarii: Luni 28 August 2023, 18:09

Mattias Kait (25 de ani), mijlocașul eston al celor de la Rapid, și-a prelungit contractul cu formația giuleșteană.

La trei zile după victoria cu 5-3 contra celor de la FC U Craiova, Rapid a anunțat că Mattias Kait a semnat prelungirea contractului până în 2026, cu doi ani în plus față de precedenta înțelegere.

Mattias Kait și-a prelungit contractul cu Rapid

În acest sezon, Mattias Kait a jucat în toate cele șapte meciuri din Liga 1, însă a fost titular o singură dată, la partida cu FC Voluntari (1-2), când a fost înlocuit după 63 de minute.

Kait a sosit la Rapid în ianuarie 2022, de la formația norvegiană Bodo/Glimt. În total, mijlocașul a strâns 58 de meciuri, a marcat 4 goluri și a oferit 6 decisive. La echipa națională a Estoniei, fotbalistul născut la Tallinn a acumulat 49 de partide și 8 goluri.

“Sunt foarte fericit că am semnat prelungirea contractului cu Rapid. Se vede că cei din club au încredere în mine și nu vreau să îi dezamăgesc. Avem obiective marețe la Rapid și vreau să le îndeplinim împreună. Am simțit căldura fanilor și înseamnă foarte mult pentru mine”, a declarat Kait, după ce a semnat prelungirea cu Rapid.

• 800.000 de euro este cota de piață a lui Mattias Kait, potrivit Transfermarkt

"Mijlocașul Rapidului Mattias Käit și-a prelungit contractul cu gruparea noastră până în vara lui 2026.

În vârstă de 25 de ani, estonianul a jucat 59 de meciuri la Rapid, reușind patru goluri și șase pase decisive în tricoul alb-vișiniu.

Născut la Tallinn, Mattias a mai jucat în carieră la Fulham (Anglia), Ross County (Scoția), NK Domzale (Slovenia) și Bodo/Glimt (Norvegia).

Käit este unul dintre oamenii de bază ai naționalei Estoniei, având 49 de selecții pentru naționala baltică și șase goluri marcate", a transmis Rapid.