Marius Șumudică a pierdut dramatic două puncte în Turcia. Cât s-a încheiat thriller-ul Gaziantep - Adana Demirspor

Marius Sumudica Gaziantep - Adana Demirspor Superliga Turciei Superliga Marius Șumudică, antrenor Gaziantep
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 21:35
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 21:34

Gaziantep și Adana Demirspor s-au întâlnit în etapa #17 din primul eșalon al Turciei.

Cele două echipe s-au confruntat pe ”Gaziantep Stadyumu”, iar la capătul celor 90 de minute, partida dintre Gaziantep, formația dirijată de Marius Șumudică, și Adana Demirspor s-a încheiat 2-2.

Arda Kizildag a deblocat tabela de marcaj în minutul 17, în urma pasei decisive venite de la Lazar Markovic, care a primit un assist, la rândul său, de la Max Gradel în minutul 54 și a dus scorul la 2-0 în favoarea lui Gaziantep.

A urmat însă ”măcelul” pentru formația dirijată de Marius Șumudică. Chiar dacă tabela indica 2-0 în favoarea lui Gaziantep, echipa a pierdut controlul partidei și a încasat două goluri rapide de la Adana Demirspor.

Mai întâi, Emre Akbaba a micșorat diferența în minutul 71, ca Babajide Akintola să restabilească egalitatea două minute mai târziu și să o salveze pe Adana Demirspor de la un eșec în etapa #17.

Gaziantep, în acest sezon

Gaziantep se află în acest moment pe locul 15 în Superliga Turciei, cu 16 puncte înregistrate după 16 meciuri desfășurate în campionat. Cinci victorii, o remiză și 10 înfrângeri a bifat trupa lui Șumudică până acum.

De cealaltă parte, Adana Demirspor se află pe locul șase cu 24 de puncte. În consecință, clubul a obținut până în clipa de față șase victorii, șase remize și patru eșecuri.

Pentru Gaziantep urmează meciul din etapa #18 din Superliga Turciei de sâmbătă, 23 decembrie, de la ora 15:00, pe teren opus, împotriva celor de la Karagumruk.