Marius Avram a făcut lumină. Motivul pentru care arbitrul nu s-a dus la monitor în Universiatea Craiova - FCSB

Universitatea Craiova - FCSB Marius Avram Superliga Superliga Marius Avram
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2022, 19:44
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2022, 19:40

Universitatea Craiova s-a impus în meciul cu FCSB cu 2-1.

Andrea Compagno a înscris unicul gol pentru FCSB din penalty, după ce Bancu l-a faultat în careu. Însă, în jurul acestei faze, s-a creat o isterie cu privire la sistemul VAR utilizat în campionatul românesc, din cauza faptului că centralul nu a fost chemat la monitor să revadă acțiunea.

Marius Avram, fost mare arbitru, a vorbit despre arbitrajul video din Universitatea Craiova - FCSB și a oferit câteva explicații prin care arbitrul nu a fost chemat de VAR să revadă faultul comis de Bancu la Andrea Compagno.

Ce a transmis Marius Avram

„Haideți să facem un exercițiu ca să înțeleagă asculătorii ce se întâmplă în acel dialog, între arbitru și cei din camera VAR. Toată lumea a văzut faza de aseară.

Scenariul 1: arbitrul le spune celor din cabina VAR următorul mesaj ‘Compagno a fost lovit în cap de către Bancu în timp ce se îndrepta către minge’. Mă uit pe video și văd că de fapt Compagno este cel care intră în Bancu. Am evidența, în acest moment, că arbitrul nu a judecat corect și am toate argumentele să-l chem să vadă.

Scenariul 2: arbitrul spune că Bancu i-a impiedicat înaintarea lui Compagno cu mâna stângă și piciorul stâng și a avut loc o ciocnire involuntară între cei doi, cap în cap. În acel moment mă uit pe video, nu văd niciun fel de mână sau picior, pentru că reluările nu-mi permit. Nu le văd pur și simplu, nu pot să spun dacă e adevărat sau nu ceea ce a spus arbitrul în momentul respectiv.

În acest moment, eu în cabina VAR nu pot să te chem pentru că nu am evidența că ce îmi spui tu este complet greșit. Vedeți cât de mult contează mesajul pe care îl transmite arbitrul în momentul în care descrie faza pe care a judecat-o?.”, au fost cuvintele lui Marius Avram, potrivit sptfm.ro.

Universitatea Craiova - FCSB 2-1

Odată cu înfrângerea împotriva formației dirijate de Mirel Rădoi, FCSB se află la al patrulea rezultat negativ. Trupa lui Nicolae Dică a mai remizat cu FC Voluntari (1-1), a pierdut cu Farul (1-3) și a făcut egal cu Hermannstadt (2-2).

În Bănie, Mitrea a deschis scorul în minutul 32, Compagno a restabilit egalitatea din penalty în minutul 45+6, iar Oaidă a înscris un autogol în minutul 66, blocând tabela la 2-1 pentru gazde.