Data publicarii: Miercuri 04 Noiembrie 2009, 17:20
Data actualizarii: Miercuri 04 Noiembrie 2009, 18:32

Liviu Ganea de la Astra Ploiesti a fost suspendat trei etape de Comisia de Disciplina a LPF si a primit o amenda de 2.000 de lei, pentru ca l-a lovit pe Liviu Cebotaru.

2 etape de suspendare pentru Alexandru Bourceanu!

Tot miercuri, Comisia de Disciplina a decis suspendarea pentru doua etape a jucatorului formatiei Astra, Dusan Djokici, care a primit si o amenda de 1.000 de lei, pentru ca a fost eliminat in meciul cu Ceahlaul.

Delegatul echipei Astra, Costel Lazar, a primit sase etape de suspendare si 4.500 de lei penalitate financiara, pentru implicare in incidentele de la Ploiesti.

La meciul cu Ceahlaul, scor 1-1, din etapa a XII-a a Ligii I, in minutul 88, Liviu Ganea l-a lovit cu piciorul pe Cebotaru care cazuse pe minge si o bloca, iar arbitrul Marius Avram l-a eliminat pe atacantul gruparii ploiestene.

Dupa fluierul de final al partidei, mai multi jucatori de la Astra Ploiesti i-au cerut socoteala arbitrului, Marius Avram fiind inconjurat de fortele de ordine, care i-au impins cu scuturile pe fotbalisti.

CFR Cluj a fost amendata, miercuri, de Comisia de Disciplina a LPF cu suma de 30.000 de lei, pentru incidentul de la meciul cu FC Timisoara, din etapa a XI-a a Ligii I, cand o petarda aruncata in teren a fost aproape sa-l raneasca pe jucatorul Eder Bomfim.

Meciul dintre  CFR Cluj si FC Timisoara a fost intrerupt doua minute, dupa ce o petarda aruncata de la tribuna intai a cazut langa fundasul Eder Bonfim, jucatorul banatenilor ramanand intins la pamant. Bonfim a primit ingrjiri medicale si a putut sa reintre in joc.

Presedintele Timisoarei, Marian Iancu, a anuntat, saptamana trecuta, ca purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Cluj a confirmat ca petarda respectiva nu a fost arucanta din galeria Timisoarei, asa cum sustinuse conducatorul clubului CFR Cluj, Iuliu Muresan, la finalul meciului.

Mijlocasul Timisoarei, Alexandru Bourceanu, a primit, miercuri, doua etape de suspendare si o amenda de 1.000 de lei, el fiind sanctionat de Comisia de Disciplina pentru ca a fost eliminat in meciul cu Steaua, din etapa a XII-a a Ligii I.

La meciul respectiv, disputat duminica, Bourceanu a avut o interventie dura asupra lui Romeo Surdu (Steaua) si a primit cartonas rosu in minutul 89.

Referitor la incidentele de la partida FC Timisoara - Steaua, scor 0-1, cand spectatorii timisoreni au aprins torte la inceputul partidei, Comisia de Disciplina a decis amanarea judecarii cazului pentru data de 11 noiembrie.

Tot miercuri, antrenorul echipei International Curtea de Arges, Stefan Stoica, trimis in tribuna la meciul cu FC Vaslui, a fost sanctionat cu doua etape de suspendare si o penalitate financiara de 2.300 de lei.

Portarul Otelului Galati, Stoian Kolev, a primit o etapa de suspendare si o amenda de 740 de lei, pentru ca a fost eliminat la meciul cu Rapid Bucuresti, scor 3-0 pentru giulesteni, in etapa a XII-a a Ligii I.

In minutul 90, Kolev a sutat in minge dupa ce arbitrul Istvan Kovacs a fluierat un fault si "centralul" i-a acordat al doilea cartonas galben portarului gruparii galatene si, implicit, pe cel rosu.

De asemenea, pentru incidentele create de fanii rapidisti la meciul cu Otelul, gruparea din Giulesti a primit 20.000 de lei penalitate financiara.

Si Gaz Metan Medias a primit o penalitate financiara de 10.000 de lei pentru torte aprinse de suporteri la meciul cu FC Brasov, din etapa a XII-a.

Deoarece la meciul Unirea Alba Iulia - CFR Cluj jucatorii clujeni au primit mai mult de cinci cartonase galbene, gruparea oaspete a primit o penalitate financiara de 910 lei, pentru "comportament neregulamentar".

Comisia de Disciplina a LPF a respins, miercuri, ca inadmisibila cererea clubului Poli Iasi de revizuire a deciziei comisiei din data de 21 octombrie, prin care gruparea moldava a fost amendata cu 30.000 de lei pentru incidentele petrecute in timpul partidei cu Steaua, cand suporterii celor doua echipe au aruncat unii in altii cu torte si petarde.