Astra 2-1 FC Brasov (Ganea '16, '83 / Ilyes '87)

Astra Ploiesti FC Brasov Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Februarie 2010, 14:46
Data actualizarii: Duminica 28 Februarie 2010, 17:34

Astra Ploiesti a reusit sa se impuna pe teren propiu, scor 2-1 cu FC Brasov si se distanteaza la 7 puncte de zona retrogradarii.

Astra castiga trei puncte foarte importante pe teren propriu si pentru moment poate resufla usurata, a urcat pe locul 11 in clasament, la 7 puncte de zona retrogradarii.

FC Brasov avea nevoie de o victorie azi, pentru a ramane in fruntea clasamentului, insa ramane cu 30 de puncte, la 7 distanta fata de lider

Echipele de start:

Astra Ploiesti : 82 Bogdan Ionut Miron, 22 Kruchowski, 3 Radek Oprsal, Mendes, 4 Marius Ovidiu Mihalache, 19 Alexandru Constantin Stan, 20 Vasile Gheorghe , 8 Takayuki Seto , 27 Sorin Stratila , Liviu Ganea , 9 D. Silva

FC Brasov: 32 Minca , 20 Ionut Voicu , 23 Nicolae Constantin , 55 Nuno Diogo, Ezequias Roosevelt Tavares De Melo , 14 Mihai Roman , 10 Robert Ilyes , 8 Nicolae Grigore , 7 Catalin Munteanu , 21 Sabrin Sburlea , Dorel Zaharia

Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de Liviu Ganea, in minutele 16 si 83, iar pentru oaspeti a redus din diferenta Ilyes, in minutul 86, din penalti.

1-0: Liviu Ganea a reluat cu capul, de la aproximativ zece metri, din pozitie centrala, dupa o centrare primita de la Mihalache, de pe partea dreapta.

2-0: Liviu Ganea a reusit dubla in urma unui contraatac, finalizat cu capul, la coltul scurt.

2-1: Kruchoswki l-a faultat in careu pe Nicolae Constantin si arbitrul Radu Petrescu a dictat penalti, transformat cu sigurant de Illyes, cu un sut in coltul din dreapta, in timp ce portarul Miron a plonjat in coltul opus.