Ioan Ovidiu Sabău, încântat de succesul elevilor săi: "Am fost răsplătiți, dar sunt în alertă"

Ioan Ovidiu Sabau Petrolul Ploiesti U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:50
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:57

Ioan Ovidiu Sabău a vorbit după victoria obținută de echipa sa, în deplasare, cu Petrolul Ploiești.

Universitatea Cluj a obţinut o victorie importantă, scor 2-0 cu Petrolul Ploieşti, în etapa a patra a fazei play-out a Superligii.

Oaspeţii ai tranşat soarta partidei în primul sfert de oră, prin golurile marcate de Alexandru Chipciu (minutul 10) şi Dan Nistor (minutul 16). Petrolul Ploiești venea după patru victorii consecutive, fără gol primit, în timp ce U Cluj venea după două eşecuri la rând.

În sezonul regulat, Petrolul Ploiești a câştigat ambele dueluri, cu 1-0 în deplasare şi 2-0 acasă.

Ce a declarat Ioan Ovidiu Sabău după Petrolul - U Cluj 0-2

"Cu toate problemele pe care le-am avut, cu Martic bolnav, am reușit să trecem peste aceste probleme și să luăm cele trei puncte.

Când ești concentrat, pui în dificultate advesrarul. Am avut două situații de 3-0 în prima reprizĂ. Am suferit până la sfârșit într-un moment delicat pentru noi.

Sunt doi jucători importanți (n.r. Chipciu și Nistor). Ei când stau bine fizic, fac diferența. Sunt doi lideri. Am intrat în istorie (n.r. prima victorie a lui ”U” Cluj pe terenul Petrolului).

E o situație grea, clasamentul e strâns. Avem un meci cu Mioveni, poate cel mai important, Mioveni e ca și retrogradată.

Mental, considerăm că va fi ușor. Aici trebuie să umblu eu. În afară de meciul de Cupă nu am arătat deloc bine. Am fost răsplătiți.

Eu sunt în alertă și atent la toate detaliile. Sperăm ca la meciul de Cupă să jucăm acasă, să fie gata gazonul. Meciul cu Mioveni îl vom juca în deplasare", a spus tehnicianul.