Ilie Dumitrescu, surprins de jocul Voluntariului cu FCSB: „Au reușit să facă asta!” Ce spune de evoluția „roș-albaștrilor”

Ilie Dumitrescu fc voluntari FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 22:07
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 22:12

FCSB și FC Voluntari, duel pe Arena Națională, în etapa a zecea din Superliga.

Ilfovenii au început tare partida cu vicecampioana româniei și au avut primele ocazii ale meciului, însă ușor-ușor FCSB a revenit și a echilibrat balanța.

Ilie Dumitrescă a explicat de ce Voluntari a căzut în partea a doua a primei reprize

„A surprins un pic Voluntari pe început de meci. A făcut pressing avansat și a reușit să o țină pe FCSB vreo 20 de minute departe de poartă.

Ca să poți să ții pressingul ăsta departe de poartă trebuie să ai o pregătire fizică foarte bună. Încet-încet FCSB a pus stăpânire pe joc, a avut o prezență constantă în terenul celor de la Voluntari și au apărut și ocaziile.

FCSB a avut trei ocazii bune de gol, iar Voluntari nu a reușit să mai pună probleme pe partea ofensivă”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport TV.

FCSB - Voluntari

FCSB (7p) a disputat doar șapte meciuri până acum și se află pe locul 13, la doar un punct de zona fierbinte. Formația dirijată de Nicolae Dică a obținut o singură victorie și a înregistrat patru remize și două înfrângeri.

De cealaltă parte, Voluntari a acumulat doar opt puncte în nouă jocuri și se află la un punct și un loc în clasament distanță de competitoarea din această seară. Gruparea lui Liviu Ciobotariu a pierdut de cinci ori, a remizat de două și a obținut două victorii.

În sezonul trecut regulat, FCSB a învins-o doar pe Arena Națională pe Voluntari, scor 1-0. În deplasare, roș-albaștrii nu au obținut decât un rezultat de egalitate. În play-off-ul Superligii, formația lui Ciobotariu a fost "spulberată" la București cu 4-0, însă, pe teren propriu, tabela a fost blocată la 2-2.