CFR Cluj - Sepsi OSK Helmut Duckadam Superliga Superliga Duckadam
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:16
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:15

CFR Cluj - Sepsi OSK s-a terminat 3-0.

Cele două cluburi s-au întâlnit pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu, într-un meci care a contat pentru a cincea etapă din Superliga României. Restanța a fost criticală pentru Sepsi, care a pierdut la scor de neprezentare în Gruia.

Helmut Duckadam, fost președinte de imagine la FCSB, a vorbit după meci despre ce se întâmplă la Sepsi. Eroul de la Sevilla a subliniat că e o criză la echipa din Sfântu Gheorghe și a evidențiat că scorul putea fi mult mai mare în favoarea celor de la CFR Cluj.

• Duckadam

„E o criză la Sepsi. Nu știu ce se întâmplă acolo. Nu reușesc să iasă din această pasă neagră. Nu i-am recunoscut. Scorul putea fi mai mare. În a doua repriză nu au contat”, a spus Helmut Duckadam la televiziunea DigiSport.

Pentru covăsneni e a cincea partidă fără victorie. Ultima dată când Sepsi s-a impus a fost la începutul lui septembrie, când trupa lui Liviu Ciobotariu a învins-o pe UTA Arad cu 1-0.

CFR Cluj - Sepsi OSK 3-0

Panagiotis Tachtsidis a deschis scorul pentru ardeleni în minutul 41, după ce a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri. În repriza secundă, Mario Camora a dus scorul la 2-0 în minutul 70.

Pe finalul partidei, după ce CFR Cluj și-a creat câteva ocazii mari la poarta lui Roland Niczuly, Daniel Bîrligea a mai punctat o dată pentru ardeleni și a blocat tabela de marcaj la 3-0 în minutul 81.

Echipele de start

• CFR Cluj: Sava - Mihai, Mogoș, Ajeti, Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Juricic, Jefte
  • Sepsi OSK: Niczuly - Aganovic, Bălașa, Kecskes, Ștefan - Oroian, Alimi, Francisco - Gheorghe, Debeljuh, Ștefănescu