Gicu Grozav, un talent neîntrebuințat pe deplin: "El putea mult mai mult, nu a profitat!"

Gicu Grozav George Galamaz Petrolul Ploiesti UTA Arad Superliga Gicu Grozav
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 08:11
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 08:11

Petrolul Ploiești - UTA Arad s-a terminat 1-1, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii.

În partida de pe stadionul "Ilie Oană", Gicu Grozav a strălucit, marcând golul care a deschis scorul pentru gazde. Cu toate acestea, fostul său coleg, George Galamaz, crede că potențialul lui Grozav nu a fost niciodată exploatat pe deplin.

George Galamaz: "Grozav s-a mulţumit cu puţin"

Gicu Grozav, un jucător cu un talent remarcabil și abilități de dribling uimitoare, a fost văzut ca unul dintre cei mai promițători fotbaliști ai generației sale. Cu toate acestea, conform opiniei lui Galamaz, Grozav s-a mulțumit prea repede și nu și-a dorit cu adevărat să-și atingă vârful potențialului său.

• Gicu Grozav

Faptul că Grozav nu a reușit să se ridice la nivelul așteptărilor arată o lipsă de ambiție și dorință de reușită, potrivit lui Galamaz. Chiar și în momentele în care era printre cei mai importanți jucători la echipa națională și a avut ocazia să strălucească, Grozav nu a reușit să capitalizeze aceste momente cheie din cariera sa.

„Un jucător extraordinar, un talent nemaipomenit. Dar s-a mulţumit cu puţin, nu şi-a dorit mai mult, nu a avut foamea asta să reuşească. A fost un moment în care era printre cei mai importanţi oameni la echipa naţională în trecut şi nu a profitat de momentul ăsta. A fost şi în străinătate, a câştigat şi ceva bănuţi.

El putea mult mai mult să realizeze în viaţa asta de fotbalist pentru că are un talent extraordinar, o uşurinţă să dribleze şi un fizic foarte frumos, dar nu a făcut mai mult. Nu a profitat de momentele astea importante din cariera lui, să reuşească. Un jucător care putea să fie unul din liderii echipei naţionale. Nu a ieşit din acea zonă de confort.” , a declarat George Galamaz, conform Prima Sport.

Petrolul Ploiești - UTA Arad 1-1

Partida dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, luni, 22 aprilie, cu scor 1-1, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii.

Petrolul a deschis scorul în minutul 11, prin Gicu Grozav, care a înscris dintr-o pasă superbă a lui Sergiu Hanca. În a doua repriză a reușit și UTA Arad să marcheze, în minutul 55, prin șutul de la distanță a lui Omondi. Golul a fost anulat după analiza VAR, datorită unui henţ comis de Luckassen.

Oaspeţii au reuşit totuşi să egaleze, în minutul 83, prin Claudiu Micovschi. Partida de pe "Ilie Oană" s-a terminat 1-1.