Gicu Grozav a explicat gestul de după gol și a făcut cea mai sinceră declarație

Gicu Grozav Petrolul - Farul Superliga Gicu Grozav
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 20:30
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 20:41

Petrolul a învins-o pe Farul, scor 3-2, duminică seara, într-un meci din etapa a patra din Superliga.

În partida de la Ploieşti, Petrolul a deschis scorul, în repriza secundă, minutul 48, prin Jair, golul fiind validat după consultarea sistemului VAR. În minutul 68, Grozav a majorat scorul în favoarea gazdelor, cu un şut de la distanţă.

"Un meci greu cu campioana, știam că ne va aștepta un meci greu, suntem bucuroși că am reușit prima victorie, sperăm să o ținem tot așa. Era o presiune, știm că lumea își dorește performanță la Ploiești, ne apăsa că nu aveam victorie, ne bucurăm că am reușit prima victorie în fața propriilor fani.

Farul e o echipă valoroasă, știam că vor pune presiune pe noi, noi ne-am retras firesc.

Mă bucur că am avut forța necesară să luăm punctele, eu nu mai credeam sincer", a spus atacantul Petrolului.

Gicu Grozav a vorbit și despre semnificația gestului de după gol. În tribune s-a aflat soția sa, Sorina Grozav, fiica legendareai Mariana Târcă. Sorina Grozav e handbalistă a echipei naționale și a formației Rapid.

"(despre gestul din final) Era soția! Pentru ea a fost acel gest", a explicat Grozav.

Etapa viitoare, Petrolul va juca în Giulești, contra formației lui Cristiano Bergodi. "Alt derby, un meci frumos pentru noi, o să jucăm în Giulești, va fi un spectacol. Soția ține și cu mine, și cu Rapid", a încheiat fotbalistul din Alba Iulia.

PETROLUL: Zima - Papp, Meijers, Ţicu – Doua (L. Dumitriu 88), Hanca (Purtic 79), Seto, Jair, Musi (M. Constantin 85) – Z. Petrovic (Irobiso 79), Grozav (Pedro Justiniano 84). ANTRENOR: Florin Pîrvu

FARUL: Buzbuchi – D. Sîrbu (Dussaut 79), Larie, K. Boli, Kiki - Artean, Nedelcu (T. Băluţă 80), Grameni (Carnat 64) - Vînă, Rivaldinho (L. Andronache 79), Sali (Mateus Criciuma 64). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Grozav 57, Jair 63, Ţicu 75

Arbitri: George Găman - Ciprian Danşa, Stelian Slabu - Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - Bogdan Gheorghe

Observator: Liviu Ciubotariu