Gică Hagi, pe modul "upgrade". Câte schimbări a făcut la pauza meciului FCSB - Farul

fcsb - farul Gica Hagi Superliga Gică Hagi
Data publicarii: Luni 17 Aprilie 2023, 22:07
Data actualizarii: Luni 17 Aprilie 2023, 22:12

FCSB - Farul, un meci plin de evenimente.

Condusă la pauză cu 1-0 de FCSB, pe Arena Națională, Farul a arătat un joc substanțial mai bun în actul secund. Chiar dacă Florinel Coman a marcat pentru 2-0, marinarii au revenit rapid mai ales datorită schimbărilor efectuate de Gică Hagi la pauză. "Regele" a revitalizat jocul echipei sale și Enes Sali, intrat la pauză, a redus din diferență.

Din actul secund, Farul s-a întors pe teren cu trei modificări. Hagi i-a scos pe Louis  Munteanu, Dragoș Nedelcu și Dina Grameni, iar în teren au intrat Enes Sali, Tudor Băluță și Carlo Casap.

Tudor Băluță a ordonat atacul echipei din Ovidiu și a avut o contribuție consistentă pe faza de apărare, iar Carlo Casap a depus un efort imens pe toată durata reprizei secunde.

FCSB - Farul | Echipele de start

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Șut, Olaru, Edjouma - Coman, Compagno, Octavian Popescu

Farul: Aioani - Boli, Larie, Artean - Kiki, Nedelcu, Grameni, Borza - Mazilu, Alibec, Munteanu

Farul și FCSB, cele mai tinere echipe din acest sezon

Derby-ul va consemna şi un duel între echipele cu cele mai mici medii de vârstă din acest sezon, FCSB - 24 ani şi 6 luni, respectiv Farul Constanţa - 22 ani şi 8 luni.

Cea mai recentă confruntare directă din Superliga României a fost, cu siguranţă, şi una dintre cele mai spectaculoase partide din ediţia curentă: pe 29 ianuarie 2023, FCSB - Farul s-a terminat 2-3 (marcatori Cordea, Compagno / Alibec, Omrani - autogol, Borza), după ce gazdele au condus cu 2-1 până în minutul 90+5!

Gheorghe Hagi vs FCSB în toate competiţiile: 27 de jocuri - 6 victorii - 3 remize - 18 înfrângeri.