Florinel Coman s-a întors după 114 zile de pauză! Toni Petrea l-a aruncat în luptă la FCSB - Rapid

Superliga
Data publicarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 22:07
Data actualizarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 22:16

Florinel Coman (23 de ani) a revenit în echipa lui FCSB la meciul cu Rapid, după o lungă perioadă de absență.

Coman a fost introdus pe teren în minutul 65, când i-a luat locul lui Octavian Popescu. Pentru Florinel este primul meci oficial după o pauză de 114 zile.

S-a întors Florinel Coman

Internaționalul român a jucat ultima oară pe 23 august, într-un meci cu Sepsi (1-1), primul lui Edi Iordănescu pe banca tehnică a lui FCSB. Florinel Coman s-a accidentat în partida respectivă, iar ulterior a suferit o intervenție chirurgicală la Londra pentru pubalgie.

Pentru Coman este doar al optulea meci din acest sezon. Fotbalistul crescut la Academia Hagi a reușit un gol în partida retur de tristă amintire cu Șahtior Karagandy, din Conference League, scor 1-2 (3-5 d.l.d).

De altfel, Mihai Stoica anunța înaintea meciului că Florinel Coman va juca aproximativ 30 de minute în meciul cu Rapid: "Sper ca Florinel să joace 20-30 de minute, să ne ajute și scorul, să nu fie presiune mare", declara managerul general de la FCSB, pentru Telekom Sport.

Toni Petrea, antrenorul celor de la FCSB, anunța încă de dinaintea meciului cu Gaz Metan, câștigat de echipa sa, scor 1-0, că Florinel Coman este 100% apt din punct de vedere medical, însă nu a dorit ca extrema să facă deplasarea la Mediaș de teama stării gazonului.