FOTO FCU Craiova - FC Botoșani 1-0 | Oltenii se apropie de play-off, la un punct de Sepsi OSK

FCU Craiova - FC Botoșani Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 18:53
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 18:55

FCU Craiova s-a impus la limită, scor 1-0, în fața celor de la FC Botoșani.

FCU Craiova - FC Botoșani 1-0

Final de meci! FCU Craiova se impune în fața celor de la FC Botoșani și se apropie la un punct de Sepsi OSK, care are meci luni, cu CFR Cluj!

Minutul 80 - Ocazie pentru FC Botoșani! Cioiu pasează filtrant lui Zabou, care șutează din careu, însă Gurău are o paradă spectaculoasă.

Minutul 70 - Ocazie pentru FC Botoșani! Pinson șutează din afara careului, dar Gurău respinge.

Minutul 55 - Ocazie FC Botoșani! Dragu ajunge în fața porții după un schimb de pase cu Dican, Gurău respinge, mingea rămâne în preajma porții și este respinsă de pe linie de Paramatti.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 46 - GOOOL FCU Craiova! Blănuță centrează de pe partea dreaptă în interiorul careului mic, George Ganea preia mingea și șutează, fără șanse pentru portarul advers.

Minutul 44 - Ocazie pentru FCU Craiova! Bahassa centrează în fața porții, Blănuță preia mingea, dar șutul său este blocat de Mboko.

Minutul 31 - Ocazie pentru FCU Craiova! Baeten îi centrează lui Blănuță, care trimite cu capul, dar mingea trece pe lângă bară.

Minutul 26 - Flavius Stoica este nevoit să facă o schimbare după accidentarea lui Țigănașu, în locul său fiind introdus Pinson.

Minutul 2 - Ocazie pentru FCU Craiova! Radu Negru îi centrează lui Ganea în interiorul careului mic, care este deposedat în ultima clipă de Ivanov, înainte de a șuta.

A început partida!

FCU Craiova - FC Botoșani, LIVE TEXT de la 17:00

FC U 1948 şi FC Botoşani s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus moldovenii, un joc a fost câştigat de olteni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 26 septembrie 2021, FC Botoşani - FC U Craiova 1948 1-1. Unicul succes din contul craiovenilor s-a consemnat pe 10 februarie 2022, FC U 1948 - FC Botoşani 3-2.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 15 octombrie 2022, FC Botoşani - FC U Craiova 1948 1-0, gol marcat de Sekou Camara (minutul 90+1).

Nicolo Napoli vs Flavius Stoican: un joc în campionat - o victorie Napoli (2014-2015, CSM Poli Iaşi - Dinamo 1-0).