FC Hermannstadt - CS Mioveni 3-0 | Victorie de răsunet la debutul sibienilor în Superliga

Data publicarii: Vineri 15 Iulie 2022, 20:20
Data actualizarii: Vineri 15 Iulie 2022, 20:26

FC Hermannstadt a debutat cu victorie în Superliga.

15-07-2022 18:33

FC Hermannstadt - CS Mioveni 3 - 0

Final de meci! FC Hermannstadt a obținut o primă victorie în actualul sezon de Superliga, impunându-se cu 3-0 pe teren propriu, cu CS Mioveni.

Minutul 67 - Gol Hermannstadt!
Același Baba Alhassan marchează al treilea gol al sibienilor, cu un șut perfect de la colțul lung.

Minutul 62 - Gol Hermannstadt! Alhassan scapă singur cu Iustin Popescu, îl driblează și marchează în poarta goală.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 28 - Gol Hermannstadt! Daniel Paraschiv deschide scorul pentru gazde, marcând primul gol din actualul sezon din Superliga. Fotbalistul a profitat de o nesincronizare dintre Popescu și Garutti, a recuperat mingea și a împins-o în poartă pe lângă adversari.

Minutul 14 - Ocazie Hermannstadt! Mino Sota pătrunde în careu, trage la poartă, însă șutul este destul de slab, iar Iustin Popescu prinde fără emoții.

A început primul meci din sezonul 2022-2023 din Superliga! Este prima partidă cu VAR din competiția internă, după Supercupa României.

FC Hermannstadt - CS Mioveni 3 - 0_5
15-07-2022 18:08

FC Hermannstadt - CS Mioveni: echipele de start

FC Hermannstadt: Iliev - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț - Biceanu, Mino, Alhassan - P. Petrescu, D. Paraschiv, Oroian

REZERVE: Muțiu, Antoche, Issah, Năstăsie, Balaure, C. Popescu, P. D. Iancu, Buhăcianu, Hora

ANTRENOR: Marius Măldărășanu

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Al. Iacob, Garutti - Rădescu, Panait, Vereș, Trif - Dat, Voinea, Buziuc

REZERVE: F. Croitoru - Scarlatache, Oancea, Cierpka, V. Mitrea, Șerbănică, Blănaru, Coșereanu, Antal

ANTRENOR: Alex Pelici

15-07-2022 16:27

Ce a spus tehnicianul sibienilor la conferința de presă

Marius Măldărășanu, tehnicianul grupării sibiene, a anticipat dificultatea partidei și a menționat la conferința de presă premergătoare duelului că Mioveni este o formație periculoasă.

„Mă bucur că această echipă a revenit rapid la nivel de prima ligă. Avem un meci cu o echipă foarte dificilă, foarte bine organizată, care are un antrenor foarte bun, pe Alex Pelici, cu experiență.

Avem încredere că vom face un meci bun, ne dorim să luăm cele trei puncte să avem moral bun. Trei puncte înseamnă enorm de mult pentru orice echipă, pentru că fiecare are obiectivele ei. Pentru moral, să fim serioși, suntem noi promovată și toți ne doreau pe noi”, au fost cuvintele lui Măldărășanu.

Cum s-au mișcat echipele în perioada de mercato

Hermannstadt va beneficia în acest sezon de prezențele lui Mihai Butean, Alexandru Răuță, Daniel Paraschiv, Alexandru Dușmanu, Dragoș Iancu, Călin Grecu și Benzi Hanzu, ultimii doi fiind promovați de la echipa a doua.

Mioveniul a făcut o singură mutare definitivă, l-a adus pe Flavius Croitoru liber de contract și l-a împrumutat pe tânărul buzoian de la FCSB, Cristian Dumitru, până la sfârșitul anului fotbalistic.

15-07-2022 16:26

Mioveni și Hermannstadt în stagiunea trecută

CS Mioveni a fost la un pas să retrogradeze la finele sezonului trecut, dar a reușit să păstreze suficientă distanță de zona fierbinte a clasamentului. În schimb, Hermannstadt s-a clasat pe a doua poziție în Liga 2 și a promovat direct în eșalonul principal al campionatului românesc. Cele două formații vor deschide noul sezon de SuperLiga, ediția 2022/23.