FOTO FC Botoșani, viciată de calificarea în playoff? Verdictul lui Ion Crăciunescu, în faza din ultimul minut al duelului cu FC Argeș

Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Luni 07 Martie 2022, 20:24
Data actualizarii: Luni 07 Martie 2022, 20:30

FC Botoșani a pierdut duelul cu FC Argeș, scor 1-2, și va reveni în playout, după două calificări consecutive în playoff.

Moldovenii au pierdut calificarea pe mâna lor, chiar dacă în minutul 80 erau pe loc ce ducea echipa în playoff. Echipa a făcut egaluri cu Chindia Târgoviște și CS Mioveni, dar au și pierdut cu Farul. Dacă se impuneau în oricare dintre aceste meciuri, erau în playoff acum.

Chiar și așa, elevii lui Marius Croitoru pot da vina pe arbitraj pentru pierderea calificării. Asta pentru că în ultimul minut al duelului cu FC Argeș, decisiv pentru playoff, arbitrul Radu Petrescu le-a refuzat un penalty clar.

Mihai Roman II a fost faultat de Iasmin Latovlevici în careul advers, dar centralul a cedat presiunii ultimului minut și nu a arătat punctul cu var, deși atât el cât și secundul erau poziționați excelent.

Întrebat dacă a fost sau nu penalty, Ion Crăciunescu a fors ferm. Fostul arbitru consideră că FC Botoșani ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri la ultima fază a meciului.

"Îl împiedică. Vă rog să urmăriți. Păi da, uite aici, lasă piciorul și îl impiedică, se uită după el. Nu trebuia să îl ridice. Eu nu înțeleg delegările. Trebuie arbitru FIFA la un meci pentry play-off sau play-out", a spus Ion Crăciunescu la Digisport.