VIDEO Emmanuel Yeboah de la CFR Cluj, debut senzațional la Cupa Africii pe Națiuni: 2 goluri și o pasă decisivă!

Emmanuel Yeboah CFR Cluj Congo Cupa Africii pe Natiuni nationala Ghanei Superliga
Data publicarii: Marti 27 Iunie 2023, 14:14
Data actualizarii: Marti 27 Iunie 2023, 14:15

Atacantul evoluează în aceste zile cu naționala Ghanei la 2023 U-23 Africa Cup of Nations.

Convocat la naționala de tineret a Ghanei pentru U-23 Africa Cup of Nations (Cupa Africii pe Națiuni), Emmanuel Yeboah, atacantul ghanez al lui CFR Cluj, a avut un debut de vis la turneul final.

Intrat în minutul 46, la 0-0, Yeboah a fost MVP-ul întâlnirii cu Congo, scor 3-2 pentru Ghana.

Emmanuel Yeboah, MVP în Ghana - Congo 3-2

Mai întâi a dat pasa decisivă la deschiderea scorului (Nuamah 50), apoi a semnat o ”dublă” (75 și 83 - din penalty), după care echipa sa a tremurat serios pe final, când a primit două goluri în prelungiri.

Kokolo (90+3) și Ngatse (90+4) au redus din diferență, iar Ghana - Congo s-a terminat 3-2.

Competiția se desfășoară în Maroc, la Rabat și Tangier.