Driblingul a MURIT la Steaua: e abia pe 9 din 14 in 2017! Surpriza uriasa: cum arata top 3

Data publicarii: Joi 09 Februarie 2017, 19:04
Data actualizarii: Joi 09 Februarie 2017, 19:06

Dupa plecarea lui Sanmartean, Eric, Cernat, Alibec si Budescu au ramas sefi in gasca artistilor din Liga 1.

Prima etapa din 2017 a confirmat asteptarile. Cernat, Alibec si Budescu sunt in top, chiar daca echipele lor n-au avut rezultate spectaculoase. Liderul driblingurilor in runda a 22-a e insa unul surpriza.

Maghiarul Bole de la CSM Poli Iasi si-a depasit in 8 randuri adversarii la 1-1 cu Pandurii, vinerea trecuta. Coman de la Viitorul si-a distrus adversarii intr-o singura repriza. Pustiul lui Hagi n-a avut nevoie decat de 45 de minute pentru a reusi 45 de driblinguri in partida cu Dinamo. La egalitate cu el e Budescu, apoi pe 3 se claseaza Chitu, Herea si Teixeira, toti cu cate 6 treceri reusite. Singurii stelisti din top 20 sunt Alibec si Muniru, ambii cu cate 4 driblinguri.

La echipe, Viitorul conduce detasat. Liderul campionatului are 32 de driblinguri din 49 incercate, urmata de Gaz Metan, cu 23 si CSM Poli Iasi, Dinamo si Pandurii, toate cu 22. Steaua e abia pe 9, cu 18 driblinguri!

Sursa: InStat