Detalii despre starea lui Olaru și Compagno. Ce a declarat Pintilii despre derby-ul cu CFR Cluj: "Nu avem nimic de demonstrat"

mihai pintilii CFR Cluj Chindia Targoviste FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 23:06
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 23:09

FCSB a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 2-0, în deplasare, la Ploieşti, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii de fotbal.

Golurile au fost marcate de muntenegreanul Risto Radunovic (minutul 24 - penalty) şi francezul de origine algeriană Billel Omrani (minutul 73). Omrani a marcat primul său gol pentru FCSB.

Meciul s-a jucat pe un teren îmbibat cu apă, cu bălţi pe alocuri. Din cauza condiţiilor de joc, trei jucători au părăsit terenul accidentaţi, Darius Olaru şi Andrea Compagno de la FCSB (minutul 7), în urma unui duel cap la cap şi Daniel Popa de la Chindia Târgoviște (minutul 34).

Chindia vine după patru meciuri consecutive fără victorie în campionat, două egaluri şi două eşecuri. FCSB se află la a cincea victorie consecutivă în campionat.

Chindia - FCSB 0-2 | Declarațiile lui Mihai Pintilii la finalul partidei

"Așteptăm răspuns de la spital, sper să fie ok. Din câte am aflat deocamdată, Andrea e mai rău. Victoria este pentru ei, două pierderi importante. Și băieții au zis la pauză să joace pentru ei.

Băieții au demonstrat asta pe un teren aproape impracticabil, au arătat caracter, s-a jucat simplu, pe un gazon foarte greu. Trebuie să o luăm treptat, băieții, toată lumea merită felicitări.

Când joci cu CFR te gândești la victorie dacă vrei să speri la mai mult. Asta cred și băieții, nu avem de demonstrat ceva CFR-ului, vom juca pentru cele trei puncte, nu ne gândim la revanșă.

Ștefan nu știu când revine, vedem de la zi la zi, dar sunt șanse destul de mici pentru partida cu CFR. Andrei Vlad este un portar foarte bun, are încrederea noastră. Să dea Dumnezeu să apere foarte bine și îi bag pe amândoi în poartă", a declarat Mihai Pintilii la finalul partidei, la DigiSport.