Data publicarii: Marti 02 Februarie 2010, 09:59
Data actualizarii: Marti 02 Februarie 2010, 10:10

Transferul lui Ionita la FC Koln poate fi numit surpriza anului in fotbalul romanesc. Jucatorul a debutat in luna mai a anului 2009, insa s-a facut remarcat RAPID!

Ionita lasa Rapidul pentru Koln si va castiga de 100 de ori mai mult. Daca ar fi ramas in Giulesti, pustiul de 20 de ani comparat cu Benzema, ar fi fost fericit de-abia in Ice Age 25, adica peste o mie de ani - atunci i-ar fi dat Copos.... salariul lui Benzema.

Adus anul trecut de la Rapid 2, din C, Ionita a fost platit de Copos cu doar 300 de Euro pe luna. Colegul de camera mai bogat - Herea l-a ajutat cu bani. Si l-a carat cu masina la antrenamente.

Acum Ionita va lasa in Giulesti 3 milioane de euro si el va incasa 400.000 de euro pe sezon plus bonusuri de performanta. George Copos poate spune ca a dat lovitura. Va primi inca de pe acum jumatate din suma de transfer de la nemti.

DRUMUL LUI IONITA DE LA RAPID LA KOLN!

13 MAI 2009
Ionita a debutat in fotbalul mare pe stadionul din Pitesti, intr-un meci de Cupa cu Dinamo. El a intrat atunci in minutul 70, in locul lui Djalovic.

30 MAI 2009
Ionita a debutat in Liga I la Vaslui. Era minutul 83 si atacantul de 19 ani intra tot in locul lui Djalovic.

27 SEPTEMBRIE 2009
Rapid - International Curtea de Arges 4-0! Acela a fost meciul de referinta pentru noua speranta din Giulesti. Ionita a reusit primul sau gol, cu un sut de la 20 de metri.

1 FEBRUARIE 2010
Dupa 12 etape jucate in Liga I si sase goluri inscrise, Ionita se desparte de Rapid si semneaza cu FC Koln.

"Alex pleaca sigur la vara. Asta doar dupa ce Rapid castiga campionatul. E un jucator extraordinar!" - George Copos