DE CE EL? Viitorul da golgheterul Ligii I: fundas, cotat la 900.000 de euro, l-a intrecut pe Keseru! Cine e Bogdan Mitrea:

Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Aprilie 2015, 20:34
Data actualizarii: Marti 14 Aprilie 2015, 10:46

Viitorul lui Hagi a batut la Piatra Neamt cu 2-1, ambele goluri fiind marcate de Bogdan Mitrea, de la 11 metri! - DETALII AICI

Bogdan Mitrea a reusit o dubla pentru Viitorul, in victoria cu Ceahlaul: golul pentru cele trei puncte a venit in prelungiri, la o faza la care moldovenii, in frunte cu italianul Massone, au protestat timp de minute bune! Omul cu banii de la Piatra Neamt l-a alergat pe teren pe arbitrul de centru, un moment regretabil pentru fotbalul romanesc din 2015...

Cu aceste doua reusite insa, Mitrea a devenit cel mai bun marcator din Romania - 13 goluri -, cu unul mai mult decat Claudiu Keseru si cu doua peste polonezul Bilinski, de la Dinamo - 11.

Interesant este ca Mitrea nu este deloc un marcator pur-sange: el joaca pe postul de fundas stanga al echipei lui Hagi, iar pana la 27 de ani nu are performante deosebite in CV. Mai mult, nici macar fundas stanga nu este, ci aparator central, insa a ales banda, fortat de lipsa unui lateral cu evolutii constant bune la Viitorul.

A jucat pana acum la Ariesul, CSMS Iasi, iar din iulie 2013 este la Viitorul. In echipa lui Hagi, Mitrea poarta banderola de capitan.

Cotat acum 900.000 de euro, potrivit celor de la transfermarkt, Mitrea a crescut ca valoare de piata, mai ales in ultimele luni, de cand a inceput sa inscrie tot mai des.

E deja departe de fundasii marcatori care au dominat clasamentele anii trecuti. Celeban de la Vaslui, cu 7 goluri in 2012 - 2013, si Cardoso de la Pandurii, cu un an inaintea lui, au fost cel mai bine plasati in top.

Mitrea n-a apucat sa debuteze in nationala, desi a fost convocat atat de Iordanescu, pentru jocurile cu Danemarca si Irlanda de Nord, cat si de Piturca, in startul preliminariilor.

Fundasul-golgheter al Viitorului a mai marcat in acest sezon alte doua duble: lui Dinamo, in victoria cu 3-2 a echipei sale in Stefan cel Mare, si lui CSU, in 2-2, jucat la Craiova.