Chindia - FCU Craiova 0-3! Dezastru pentru Săndoi! Oltenii câștigă la primul meci după plecarea lui Trică

Chindia Targoviste FCU Craiova Liga 1 Superliga
Data publicarii: Joi 16 Decembrie 2021, 17:55
Data actualizarii: Miercuri 12 Ianuarie 2022, 16:16

Chindia Târgoviște - FCU Craiova, primul meci de miercuri contând pentru etapa 20 din Liga 1, se joacă ACUM și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

După înfrângerea  cu Dinamo, Chindia a suferit un nou eșec usturător. Echipa din Târgoviște a decat în disputa cu FCU Craiova, echipă aflată la primul meci după despărțirea de Eugen Trică. Craiova nu i-a dat șanse adversarei de azi, câștigând la scor de neprezentare.

Chindia - FCU Craiova 0-1

Minutul 87: GOL FCU Craiova! Compagno recuperează un balon și înscrie cu un șut din marginea careului.

Minutul 58: GOL FCU Craiova! Baeten înscrie, din centrarea lui Bușu!

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+6: Pauză! Chindia - FCU Craiova 0-1.

Minutul 45+5. GOL FCU Craiova! Claudiu Bălan transformă penalty-ul din a doua încercare. Tot Bălan a executat și prima dată, dar Horațiu Feșnic a dictat repetarea loviturii de la 11 metri pentru că eliminatul Paul Iacob nu părăsise terenul.

Minutul 45+2: Cartonaș roșu Chindia! Paul Iacob vede al doilea galben pentru o lovitură cu cotul aplicată în careu lui Kovacic. Penalty pentru FCU Craiova!

Minutul 27: Ocazie Chindia! Florea șutează în forță de la Distanță, dar Popa reușește să respingă în corner.

Minutul 20: Ocazie FCU Craiova! Achim rămâne singur cu Căbuz, dar șutează slab.

Minutul 19: Ocazie FCU Craiova! Van Durmen rămâne fără marcaj în careul advers și reia cu capul, dar o face slab și Căbuz prinde.

Minutul 16: Daniel Popa reia periculos cu capul din apropierea careului mic, dar arbitrul dictează fault în atac.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• Chindia: Căbuz - Martac, Căpușă, Iacob, Corbu - Neguț, Dulca, Popadiuc, Jipa - Popa - Florea
  • Rezerve: Moldovan, Matiș, Cherchez, Șerban, Suciu, Kocic, Stoian, Șerban, Ioniță
  • FCU Craiova: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Bușu - Asamoah, Achim - Baeten, Sidibe, Van Durmen - Bălan
  • Rezerve: Mogoșanu, Bauza, Miutescu, Blidar, Pop, Raicea, Ondaan, Compagno, Marquet

Chindia vine după eșecul suferit pe terenul lui Dinamo, scor 0-1, care a consemnat prima victorie a câinilor după mai bine de patru luni. Daniel Popa a avut ocazia egalării pe finalul jocului, însă atacantul a ratat un penalty.

Formația lui Emil Săndoi are cinci meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, inclusiv trei eșecuri, ocupând locul 11, cu 19 puncte.

De partea cealaltă, FCU Craiova are 15 puncte și se află pe poziția 14. Oltenii s-au despărțit după ultimul joc, 1-2 cu Acamideca Clinceni, de Eugen Trică, fiind al treilea antrenor demis în acest sezon, după Adrian Mutu și Flavius Stoican.

La partida cu Chindia, care se va desfășura la Ploiești, FCU Craiova va fi pregătită de interimarul Dan Vasilică.

În partida tur, disputată la Craiova, FCU și Chindia au remizat, scor 0-0.