CFR Cluj - CS Mioveni 1-0. Campioana învinge cu scorul preferat al lui Petrescu și ajunge la 7 victorii consecutive

CFR - CS Mioveni Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 21:20
Data actualizarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 21:38

Valentin Costache a fost omul de gol al lui Dan Petrescu contra lui CS Mioveni.

CFR Cluj - CS Mioveni 1-0

La trei zile după ultimul meci din grupele Conference League, 2-0 contra lui Jablonec, CFR Cluj a început bine partida cu CS Mioveni și a pus în pericol poarta oaspeților în minutul 17, când mingea expediată de Sigurjonsson a trecut puțin pe lângă poartă.

Blănaru a dat replica cinci minute mai târziu, când a luftat din poziție ideală. Fără să aibă numeroase ocazii de gol, CFR Cluj a reușit să deschidă scorul după 36 de minute, când Valentin Costache a șutat destul de slab din marginea careului, dar portarul Iustin Popescu a fost mascat și nu a avut reacție.

• Jucătorii de la CFR Cluj

În partea secundă, Omrani putea să facă 2-0 în minutul 57, când a încercat să îl lobeze pe Iustin Popescu. Portarul lui CS Mioveni a respins in extremis, iar oaspeții s-au trezit în ultimele 10 minute, când Toma și Rusu au pus în pericol poarta lui Hindrich.

CS Mioveni nu a reușit să înscrie, iar CFR Cluj a ajuns la șapte victorii consecutive în Liga 1. Formația lui Dan Petrescu a ajuns la 51 de puncte în 19 etape și a refăcut diferența de opt lungimi față de a doua clasată, FCSB.

Minutul 90+3: Final! CFR Cluj - CS Mioveni 1-0.

Minutul 87: Ocazie CS Mioveni! Rusu șutează cu efect din careu, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 81: Ocazie CS Mioveni! Toma trimite un șut puternic din afara careului, dar nu prinde cadrul porții.

Minutul 57: Ocazie CFR Cluj! Omrani încearcă să îl lobeze pe Iustin Popescu din marginea careului, dar portarul lui CS Mioveni se întinde și respinge în corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! CFR Cluj - CS Mioveni 1-0.

Minutul 36: GOL CFR Cluj! Costache deschide scorul cu un șut destul de moale din marginea careului. Portarul Popescu a fost lipsit de reacție, susținând că a fost mascat.

Minutul 34: Blănaru expediază un șut de la mare distanță, dar Hindrich e atent și prinde fără probleme.

Minutul 22: Ocazie Mioveni! Boateng ratează o intervenție, Blănaru este surprins și dă pe lângă din poziție ideală.

Minutul 17: Sigurjonsson șutează din prima de la marginea careului, mingea este deviată și trece puțin pe lângă bară.

Minutul 1: Începe meciul!

• CFR Cluj: Hindrich - Susic, Graovac, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Sigurjonsson - Omrani, Debeljuh, Costache
  • Rezerve: Bălgrădean, Bordeianu, Cestor, Chipciu, Alibec, Manea, Păun, Petrila, Șteefan
  • CS Mioveni: Popescu - Garutti, Scarlatache, Iacob - Rădescu, Sanoh, Panait, Toma, Șerbănică - Blănaru, Rusu
  • Rezerve: Ducan, Balaur, Burnea, Buziuc, Ciucureanu, Coșereanu, Massaro, Oancea, Vereș

Formația lui Dan Petrescu e lider, cu 48 de puncte după 18 meciuri, golaveraj 28-8, în timp ce trupa lui Alexandru Pelci se află pe locul 13, cu 17 puncte după 18 etape (11 goluri marcate și 25 primite).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de patru ori au câştigat clujenii, iar un meci s-a terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 11 noiembrie 2007, CFR Cluj - Dacia Mioveni 1-0, gol înscris de Eugen Trică. Pe băncile celor două echipe s-au aflat Ioan Andone, respectiv Sorin Cârţu, scrie site-ul LPF.

Potrivit aceleiași surse, singura remiză s-a consemnat în returul ediţiei 2007/2008, 0-0 pe arena din Mioveni (26 aprilie 2008). Cea mai mare diferenţă de scor: 15 mai 2012, CS Mioveni - CFR Cluj 0-5, marcatori P. Kapetanos - dublă, M. Sougou - dublă şi V. Maftei. Cea mai recentă dispută directă din campionat: 6 august 2021, CS Mioveni - CFR Cluj 0-1 (Claudiu Petrila).

Dan Petrescu şi Alexandru Pelici s-au mai duelat o singură dată din postura de antrenori, pe 13 martie 2005, Apulum Alba Iulia - Sportul Studenţesc 0-4 (victorie Petrescu).