Ceahlaul 0-4 Rapid (Lazar, BugaX2, Spadacio)

Ceahlaul Piatra Neamt Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 02 Octombrie 2009, 21:13
Data actualizarii: Vineri 02 Octombrie 2009, 23:45

Rapid a invins la Piatra Neamt si a ajuns la a patra victorie consecutiva in campionat. Mugurel Buga s-a distantat in clasamentul golgheterilor cu 6 reusite iar giulestenii sunt lideri in Liga I, cel putin pana sambata.

Golurile oaspetilor au fost marcate de C. Lazar '22 si Buga '23, '48 si Spadacio '66.

In minutul 22, o lovitura libera executata de pe partea dreapta de Spadacio a fost reluata in poarta echipei gazda, de la trei metri, de Costin Lazar.

In minutul 23, o centrare la sase metri de poarta aparata de Lipitor a ajuns la Mugurel Buga, care a dus scorul la 2-0 pentru Rapid.

In minutul 48, atacantul rapidist Buga a izbutit al doilea sau gol din acest meci, dupa ce a transformat in gol o pasa venita de pe partea stanga de la Ionita.

In minutul 66, jucatorul rapidist Spadacio a patruns pe un culoar gasit pe mijlocul apararii gazdelor si a reusit sa inscrie cu un sut de la marginea careului de 16 metri.

Ceahlaul: 1. Lipitor -2. Burlacu, 24. Forminte, 8. Barna, 5. Ichim - 6. Achim - 7. Cebotaru, 13. Onciu, 10. Sofroni (9. Doicaru '52), 21. Ferariu (18. Macovei '56) - 19. Fabron (28. A. Marc '83). Manager : Florin Marin.

FC Rapid: 1. A. Marinescu - 2. Ferreira, 32. Iencsi, 5. Mardare, 19. Bozovici - 6. Matici, 15. C. Lazar (16. Ivelja '51), 30. Spadacio, 10. Herea - 29. Buga (20. Grigorie '71), 11. Ionita (18. Pinto '74). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonas galben: Matici '35.
Partida a fost arbitrata de o brigada formata din Victor Berbecaru (central), Eduard Dumitrescu si Dorin Mudura (asistenti), Cristian Sava (rezerva). Observatori la acest joc au fost desemnati Costas Paul si Nicolae Rainea.

Pe parcursul primei reprize au fost afisate pe unul din stalpii de nocturna ai arenei din Piatra Neamt doua bannere cu referire la actualul tehnician rapidist, Viorel Hizo, care in trecut s-a aflat si pe banca tehnica a Ceahlaului cu mesajele: "Hizo adu X5 inapoi" si "Hizo ne-ai retrogradat".

La partida de la Piatra Neamt au asistat aproximativ 3.000 de fani.